Hlavní navigace

Microsoft zpřístupnil vlastní sociální síť Socl

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Opravdu svět potřebuje další sociální síť? Microsoft si myslí, že ano, a tak tento týden veřejnosti otevřel registraci pro svůj nový projekt s názvem Socl.
Martin Stančík 7. 12. 2012

Sdílet

Na Socl se mohou registrovat uživatelé, kteří mají účet u Microsoftu nebo Facebooku. Americká společnost svou „sociální síť“ spustila již v minulém roce, až doposud ji však mohli jako betaverzi využívat pouze její zaměstnanci a studenti vysokých škol. Hned v úvodu je třeba říci, že Socl není typickou sociální sítí. Více než jako Facebook projekt Microsoftu vypadá jako Pinterest, jelikož jeho úvodní stránku tvoří koláž fotografií (což je mimochodem změna oproti původní verzi, kdy stránka nebyla tolik orientovaná na obrázky). Socl se zrodil v Microsoft Research FUSE Labs v rámci projektu, který zkoumal, jak studenti vyhledávají informace.

Nyní se na síť může přihlásit kdokoli a prohlížet si obsah, který je buďto generován náhodně na hlavní stránce, nebo vyhledávat podle témat ala Bing. Uživatel může jednoduše zkombinovat různé zdroje informací jako fotografie, videa nebo odkazy a Socl mu automaticky vytvoří koláž z nich seskládanou. Síť také umožňuje komentovat příspěvky jiných uživatelů a sdílet související odkazy a obrázky. Profilová stránka uživatele je tvořena galerií jeho postů a lidé, kterým se líbí, mohou daného člověka následovat (psaní na zeď zde neexistuje).

Socl klade větší důraz na samotný obsah, než na kontakt s přáteli, jako je tomu u ostatních sociálních sítí, avšak pokud se uživatel přihlásí za pomoci účtu na Facebooku, Socl mu automaticky najde jeho přátele i na své síti. Sociální síť Microsoftu stojí především na principu, že se uživatelé nesdružují podle toho, zda se znají, ale podle společných zájmů a obsahu.

Někteří analytici se při spuštění Socl ptali, zda Microsoft plánuje konkurovat zaběhnutým sociálním sítím jako je třeba Facebook. Není tomu tak. I když Socl svým uživatelům také umožňuje trávit hodiny a hodiny času procházením náhodně vygenerovaných fotografií a odkazů, nemá primárně sloužit jako nástroj pro komunikaci s přáteli. A i samotný Microsoft přiznává, že jeho síť má své limity. Na svém blogu Microsoft přímo uvedl, že Socl nemá konkurovat zaběhnutým sociálním sítím, ale jde o „experimentální výzkumný projekt s minimálním množstvím funkcí“.

Microsoft se při vývoji své sítě snažil o vytvoření jednotného ekosystému, který by fungoval napříč platformami a využíval by tak jeho hardware (tablety Surface), software (Windows 8) a vyhledávač (Bing). Otázkou však zůstává, zda se Microsoftu jako velkému softwarovému gigantu podaří prorazit v oblasti sociálních médií, ve které nyní kralují poměrně nové a mezi mladými uživateli oblíbené společnosti.