Hlavní navigace

Microsoft zrušil ověřování legálnosti balíčku Office

21. 12. 2010

Sdílet

Bez bližšího vysvětlení zrušil před několika dny Microsoft program Office Genuine Advantage, který ověřoval pravost jeho kancelářských balíčků.

Microsoft jen informoval, že program údajně sloužil svému účelu, ale blíže nevysvětlil důvod svého kroku. Podle dokumentu ze 17. prosince byl Office Genuine Advantage (OGA) prostě stažen a to samé odpověděla našim americkým kolegům na přímý dotaz i mluvčí Mirosoftu. Nicméně upřesnila, že její společnosti v rámci svojí snahy bojovat proti pirátství uskutečnil několik nových investicí, které mají umožnit lepší spojení se zákazníky a pomoci obětím podvodu. Podle všeho se tedy chystá nový antipirátský program, ale bližší informace o něm Microsoft zatím tají.

OGA byl představen v roce 2007 k odlišení legitimních kopií od padělků. V následujícím roce pak přidal Microsoft do tohoto programu i notifikaci pro uživatele nelegálních kopií, kterými je přesvědčoval k upgrade na legální verzi. Microsoft již zrušil odkazy vedoucí k OGA a přesměroval je na hlavní stránku operačního systému Windows 7. Co se týká operačních systémů Windows, pro ně slouží obdoba zrušeného OGA označovaná jako Windows Genuine Advantage, která byla spolu s uvedením Windows 7 přejmenovaná na Windows Activation Technologies (WAT). Ta ovšem zůstává funkční a je určena pro zjištění legitimity operačních systémů Windows XP, Vista a Windows 7.

Uživatelé Office jsou dále povinni aktivovat kopie svých balíčků zadáním 25místného klíče po instalaci. Aktivaci produktů zavedl Microsoft spolu s Office 2000, což je další antipirátská služba, která je zaměřena na jeho kancelářský software jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Pokud software není aktivován, omezí se jeho funkcionalita a upozorňuje na tuto skutečnost uživatele příslušnými hláškami.

Byl pro vás článek přínosný?