Hlavní navigace

Microsoftu i Applu půjdou prodeje mobilů z kopce

10. 10. 2016

Sdílet

 Autor: © Apple
Prodeje zařízení s operačními systémy společností Microsoft a Apple čeká ke konci roku 2016 pokles oproti výsledkům ze stejného období roku minulého. Zatímco u Applu však analytická společnost Gartner očekává postupné zotavení, Microsoft bude i nadále čelit problémům.

V roce 2017 převezme kombinace iOS a macOS, tedy operačních systémů iPhonů a Maců, druhé místo v počtu prodaných zařízení od systému Windows. V roce 2018 se rozdíl ještě o něco zvýší ve prospěch Applu.

Podle dat, které Gartner Computerworldu poskytl, budou Windows pohánět přibližně 260 milionů nově prodaných zařízení, což je 12% meziroční pokles. Číslo 260 milionů reprezentuje pouhých 11,2 % z celkového počtu 2,3 miliard všech prodaných zařízení, které ve výrazné majoritě využívají Android.

Gartner postupně snižuje odhadované počty prodaných zařízení i podíl Windows v těchto číslech. V březnu 2016 kupříkladu firma předpokládala více než 2,4 miliardy prodaných zařízení a podíl Windows na 283 milionů, tedy o pět desetin procenta více, než nyní.

Postupně klesající podíl Microsoftu na trhu s operačními systémy je dobře mediálně pokrytý a zřejmě bude pokračovat i nadále. Windows totiž letos dostaly další ránu v podobě zrušení práce na mobilních Windows a odstoupení z trhu s chytrými telefony.

Překvapivě se však pokles dotkne i Applu, kterému se výrazně zpomalily prodeje iPhonů, zdaleka nejdůležitější položky v repertoáru IT giganta. V roce 2016 budou iOS a macOS pohánět 259 milionů prodaných zařízení, 11,1 % celkového počtu. Jde o 7% pokles oproti 276 milionům z roku 2015 a předpověď je o 14 % nižší, než původní odhad z března 2016.

Gartner však očekává zotavení Applu už v příštím roce a nárůst o 9 % na 280 milionů prodaných zařízení. O rok později pak firmu čeká růst o další 3 % na 290 milionů nově prodaných zařízení.

Windows naopak poklesne dle Gartneru na 253 milionů v roce 2017, což je 3% pád, a pak stěží stoupnou o půl procenta v dalším roce na 254 milionů prodaných zařízení.

Celkově je vidět špatná situace na IT trhu, alespoň co se týče čistých prodejů zařízení. Současná předpověď Gartneru je horší v prakticky každé kategorii přístrojů, než dřívější odhady.

"V roce 2016 čeká pokles prodejů všechny segmenty trhu s výjimkou prémiových modelů mobilů a naopak těch nejlevnějších telefonů, které očekávají nárůst v řádu jednotek procent," píše se ve čtvrtečním prohlášení analytika Gartneru Ranjita Atwala.

I kategorie smartphonů, která vykazovala rychlý růst, se zpomalí. Gartner čeká 1,1% pokles rychlosti růstu prodejů prémiových modelů, a to především díky klesajícím prodejům iPhonů 6 a 6 Plus. Ani iPhone 7 podle analytiků Gartneru nedokáže letošní negativní vývoj zvrátit.

Budoucnost Windows je ve vyhlídkách analytiků obzvláště temná. Především díky závislosti operačního systému na osobních počítačích, jejichž prodeje vytrvale klesají a změna zřejmě v dohledné době nepřijde.

S tím souhlasí i Gartner. V roce 2016 se dle něj prodeje PC sníží o dalších 8 %. Přesto je však analytická firma překvapivě pozitivní, co se týše příštích let - opatrné předpovědí tvrdí 0,4% nárůst v roce 2017 a dokonce 3% růst v roce 2018.

Jenže v oblasti osobních počítačů se analytici spletli již vícekrát. V září 2015 Gartner kupříkladu předpokládal nulový růst v roce 2016 a 4,5% zvýšení prodejů v roce 2017. Jak se vydaří současná předpověď můžeme zatím jen hádat.

Jednotlivé kategorie Gartneru zahrnují osobní počítače, tablety, hybridní zařízení, smartphony, ale nepočítá s chytrými hodinkami a streamovacími zařízeními typu Apple TV.