Hlavní navigace

Microsoftu unikla aktualizace Windows 8.1

8. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Ty tam jsou doby, kdy se chystané nové verze objevovaly jen ve více či méně důvěryhodných zdrojích nelegálního nebo jen částečně legálního softwaru. Teď je šíří i samotný Microsoft, i když neúmyslně.

Dnes už nemusíte prohledávat archivy torrentů udržovaných anonymními ruskými bloggery. Ve čtvrtek uvolnil Microsoft předčasně aktualizaci nejnovějšího operačního systému Windows 8.1, i když pravděpodobně omylem.

Tuto aktualizaci údajně společnost přednostně připravila pro výrobce hardwaru v první polovině tohoto týdne. I když ji prozatím neuvolnila široké veřejnosti, bylo možné ji získat pomocí služby Windows Update. Podle informací magazínu Verge si ji jen trochu zručnější uživatelé mohli stáhnout a nainstalovat pomocí jednoduchého zásahu do registru nebo dokonce pomocí přímých odkazů na konkrétní softwarové balíky. Plný balíček se skládá ze šesti samostatných aktualizací o celkové velikosti 761 MB.

Popisovaná zadní vrátka ovšem Microsoft poměrně rychle uzavřel, takže tímto způsobem už v současnosti aktualizaci nezískáte. Podle Verge se ovšem kopie instalačních balíčků dají sehnat po různých serverech pro sdílení souborů.

Letošní první aktualizace Windows 8.1 byla upravena s ohledem na uživatele klasických počítačů – v moderním rozhraní přibyly kontextové nabídky ovládané myší a především dynamické spouštění, které automaticky spustí klasický režim pracovní plochy, pokud v hardwaru nerozpozná podporu dotykového ovládání. S ohledem na dříve oznámené rozšířeni podpory o slabší hardware, zejména tablety, byl také systém zeštíhlen tak, aby dokázal pracovat s úložnou kapacitou 16 GB a operační pamětí 1 GB.

Společnost očekává oficiální uvedení aktualizace Windows 8.1 ke dni 8. dubna, po vývojářské konferenci. Předplatitelé programu MSDN by se měli dočkat už na apríla, tedy o týden dříve.