Hlavní navigace

Milujte ho, nebo nesnášejte, Steve Jobs vám změnil život

28. 8. 2011

Sdílet

 Autor:
Steve Jobs je vizionářský genius, který transformoval technologie v mnoha způsobech.

Steve Jobs je stále předsedou představenstva společnosti Apple a nadále bude zasahovat do řízení ikonické firmy, avšak pozici CEO již přenechal Timu Cookovi. Ať už jste vášnivým fanouškem Applu, nebo zapřisáhlým odpůrcem, Steve Jobs měl nepopřitelný vliv na technologie a svět kolem vás.

Aby bylo jasno. Nejsem typickým fanouškem Applu. Nikdy v životě jsem nevlastnil počítač Apple. Nikdy jsem se nesetkal se Stevem Jobsem. Nikdy jsem Steva Jobse neviděl naživo. Nikdy jsem nevstoupil do Cupertina.

Léta pro mě Apple představoval technologii, která byla jednoduše mimo mou cenovou hladinu. Věděl jsem o Apple II, ale pořídil jsem si Commodore 64. Dostal jsem se k Macintoshi, když mi bylo 14 a kamarádova matka pracovala pro Apple a chtěl jsem jej. Dostal jsem Tandy 1000.

Jsem prostě PC člověk a jsem Microsoft MVP (Most Valuable Professional – nejcennější odborník, pozn. red.). Byl jsem věrný uživatel Windows od verze 3.1 a strávil jsem desítky let napadáním Applu za předražené hračky, které nikdy nebudou moci konkurovat „skutečným“ počítačům. Ačkoliv jsem si to ve skutečnosti nemyslel, když Bill Gates odstoupil a předal Microsoft do rukou Steva Ballmera.

Předražené hračky?

Vždy jsem si Maců svým způsobem vážil, ale nikdy jsem si nedokázal obhájit cenu, když PC se stejným hardwarem stálo podstatně méně. Jenže iPhone a iPad můj pohled změnily. Tato Apple zařízení mě naučila, že technologie se nedá srovnávat podle hardwarových parametrů na papíře.  Uživatelskou zkušenost změřit nelze.

Po mnoho let jsem nikdy nevlastnil nic od Applu. Nyní mám iPhone 4 a iPad 2 a nemohu se dočkat, až si koupím MacBook Air. Nikdy jsem v podstatě neslyšel o Apple TV, pak mi jej však žena koupila na narozeniny a nyní si nedokážu představit, že bych ji neměl. Nemohu se ani dočkat iPhonu 5, iOS 5  a iCloudu.

Ale ačkoliv jsem si nikdy nekoupil produkt od Applu, nemohl bych popřít dopad, který měli Apple a Steve Jobs na můj život. Měli bychom bez Macintoshe Windows? Jak by vypadaly dnešní smartphony bez iPhonu? Existovaly by vůbec bez iPadu tablety (myslím tím tablety, jak je známe dnes, ne ty co neuspěly deset let zpátky)?

Díky Stevu Jobsovi měl Apple transformační vliv na prakticky veškeré technologie a služby, kterých se dotkl. Pokud nesouhlasíte s kulturou Applu a jeho technologiemi, musíte při nejmenším uznat respekt tomu, jak Apple a Steve Jobs ovlivnili technologie, které denně používáte. Já to přiznávám.

Musím přiznat, že jsem více než trochu šokován emocemi, které cítím kvůli rezignaci Steva Jobse. Pro začátek je to pouze sémantickou změnou názvu pozice. Jobs již tak nefiguroval jako CEO kvůli své zdravotní absenci po více než rok. Tim Cook už v té době společnost vedl. Nejedná se o dramatickou změnu ve vedení, jako když HP odvolalo Mika Hurda a jmenovalo Lea Apothekera.

Apple kam se podíváte

Apple je na vrcholu světa – obrazně i doslova. Díky Jobsově genialitě a vizi Apple transformoval nejen mobilní svět počítačů, ale osobní počítače celkově svými zařízeními jPhone, iPad a MacBook Air. Přeměnil média svými iTunes, iCloud a Apple TV. Dopad Applu na technologie je evidentní, ať jako malé stopy nebo celé vlny, všude kam se podíváte.

Existují podobné produkty a služby jeho konkurentů. Ale je to, jako byste řekli, že jsou zde i jiné zábavní parky a filmy než od Disneyho. Jako byste řekli, že jsou i jiní hráči NBA než Michael Jordan. Steve Jobs je pro Apple jako Walt Disney pro Disney, nebo Michael Jordan pro NBA – „Willy Wonka“, který vidí za realitu a přináší kouzla.

Rád bych věřil, že Steve Jobs rezignuje, protože dosáhl všeho, v co u Applu doufal, a že si je jistý současným výkonným vedením. I pokud jsou obě věci pravda, je těžké ignorovat realitu Jobsových opakujících se zdravotních problémů.

Bez ohledu na to, kam budoucnost zanese Steva Jobse, mu chci osobně poděkovat za jeho genialitu a vizi, jež utvářela i to, kam budoucnost zanese mě.

skoleni


 

Autor působí jako publicista v titulech PCWorld, Diskuss a blogger na Net Work.