Hlavní navigace

Mimo kancelář ale i home office

 Autor: Regus
Více než polovina zaměstnanců (53 %) stráví mimo kancelář, respektive prací na dálku minimálně 2,5 dne v týdnu. Děje se tak na jednáních, prezentacích, obchodních cestách nebo na workshopech s kolegy či spolupracovníky.
Redakce 10. 11. 2017

Sdílet

Údaje, které vyplývají z letošní studie mezinárodního poskytovatele servisovaných kanceláří Regus, dokumentují rychlou proměnu pracovního prostředí. Stojí za ní několik faktorů. K nejdůležitějším patří průnik moderních komunikačních technologií, systém práce, ale rovněž zvyšující se podíl částečných úvazků, angažmá freelancerů a obecně rostoucí význam služeb, včetně konzultantských profesí.

Flexibilní práce už zdaleka není jen fenoménem tradičních vyspělých zemí. Celosvětový průzkum společnosti Regus prokázal, že nejpočetnější zastánce má v nejrychleji rostoucích ekonomikách, jako jsou Čína, Indie nebo Mexiko. Pro všechny produktivní respondenty je důležitým argumentem flexibilita a čas, a to jak ten mnohdy zbytečně strávený dojížděním, tak rovnováha mezi dobou strávenou v práci a s rodinou či osobním životem a zážitky.

Nezaostává ani Česká republika: i díky strmě rostoucí poptávce po sdílených kancelářích či coworkingových centrech otevírá v prosinci Regus své deváté pražské centrum. V holešovickém Rosmarin Business Center nabídne na 1200 čtverečných metrech plně vybavené kanceláře, zasedací místnosti a coworking s kapacitou 150 pracovních míst.

Zatímco ještě před dvěma třemi lety jsme v České republice zaznamenávali boom práce z domova, podle zmíněného průzkumu společnosti Regus s názvem „The workplace revolution“ tuto formu preferuje zhruba třetina lidí. Důvodů, proč od ní ustupují pracovníci i zaměstnavatelé, je celá řada. Patří k nim nesoustředěnost, nedostatečná konektivita, ruchy a zvuky domácnosti, neschopnost odlišit pracovní a soukromou část dne či rodina vyžadující pozornost.

Vliv mají rovněž nové informační a komunikační technologie, díky nimž je možné koordinovat tým i komunikovat s kolegy na dálku. Jde například o aplikace tzv. instant messagingu a VoIP, jako jsou Skype, WhatsApp nebo Messenger. Spolu s úložišti typu Dropbox a Google Drive pro sdílení dokumentů se stupňují požadavky na stabilní a rychlé připojení. A právě v tom tkví úskalí práce z domova.

„Konektivita se stala nejdůležitějším pilířem, i proto letošní průzkum ukázal odklon od home office i práce v dočasném prostředí typu kaváren," říká Karel Pelán, country manager globální společnosti Regus pro Českou republiku a Slovensko.

Flexibilní systém práce zajímá stále častěji i zaměstnavatele a manažery řídící lokální i globálně působící firmy. 83 % z nich podle průzkumu společností SAP a Oxford Economics počítá s daleko větším angažmá freelancerů, nezávislých konzultantů a odborníků, stejně jako s rozšířením různých forem časově omezených pracovních úvazků.

A to přímo ovlivňuje také organizaci práce, stejně jako proměnu pracovního prostředí. Řada společností plánuje prostory zmenšovat či rozšiřovat dle aktuálních potřeb operativně, bez vysokých fixních nákladů na kancelářská místa.