Hlavní navigace

Mimo USA obíhá falešných dolarových bankovek za 61 milionů dolarů

Na CeBITu byl právě představen jednoduchý přístroj, který je schopen detekovat v poslední době hodně rozšířené falešné stodolarovky údajně se Severní Koreje. Po hmatu se od pravých prakticky nedají poznat...
Pavel Houser 7. 3. 2008

Sdílet


Na CeBITu byl právě představen jednoduchý přístroj, který je schopen detekovat v poslední době hodně rozšířené falešné stodolarovky údajně se Severní Koreje.
Po hmatu se od pravých prakticky nedají poznat, nicméně se liší například tím, jak odrážejí ultrafialové světlo. Falešné bankovky používají často i magnetický inkoust, distribuce magnetického pole je ale jiná a rozdílnou „mapu“ lze detekovat třeba magnetickou rezonancí.
Příruční, asi 15 cm velké zařízení D500 Super Dollar nabízí americká firma AccuBanker za 199 dolarů. Je v něm implementována právě metoda kontroly pomocí UV i magnetické rezonance. Lze upravit i pro kontrolu jiných měn. Zařízené je určeno hlavně pro maloprodejce, kteří nemusí ani používat žádnou speciální pokladnu.
V diskusi na americkém Computerworldu se jako velký zdroj falešných dolarových bankovek pokládá také Írán.
Zajímavé je v téhle souvislosti zjištění (už z roku 2005), podle něhož má být skoro 0,01 procenta dolarových bankovek obíhajících mimo USA falešných – u bankovek vyšší hodnoty bude toto číslo logicky asi podstatně větší.

Zdroj: Computerworld.com

Poznámky:
- Článek je na americkém Computerworldu, z čehož lze soudit, že skutečně jde o uvedené procento a billion se používá „americky“ jako miliarda.
U.S. Secret Service estimated $61 million of the $760 billion in U.S. money circulating worldwide was fake.
- Vnucuje se otázka, zda se někdo pokusí zaplatit za toto zařízení falešnými bankovkami.

Viz také článek
Magnetický inkoust proti padělání peněz na Science Worldu