Hlavní navigace

Miniaturní NAND flash paměti zlepší vlastnosti mobilních zařízení

17. 4. 2011

Sdílet

Micron a Intel chtějí společně vyrábět 128GB SSD disky, které budou menší než poštovní známka.

Společný projekt Micronu a Intelu, firma IM Flash Technologies (IMFT), si na své konto může připsat další velký úspěch. Výrobcům se totiž podařilo vytvořit funkční vzorky NAND flash paměťových čipů za použití 20nm procesu. Ty jsou stejně jako jejich 25nm předchůdce typu MLC (Multi Level Cell). Zredukováním velikosti pamětí až o 40 % se významně zvýší úložná nand flashkapacita smartphonů a tabletů. Uvolněný prostor v těchto zařízeních by pak mohly zaplnit větší baterie nebo obrazovky.

S masovou výrobou 8GB čipů chtějí Micron a Intel začít v druhé polovině letošního roku, kdy zároveň představí první vzorky s kapacitou 16 GB. Hlavním cílem společností je ale vyrábět SSD disky s kapacitou 128 GB. Jejich velikost by měla odpovídat rozměrům klasické poštovní známky a kromě výše zmíněných tabletů či smartphonů naleznou své uplatnění také u jiné spotřební elektroniky, kde nahradí 25nm čipy.

Micron o novém výrobním postupu pro NAND paměti poprvé informoval počátkem tohoto měsíce. Tehdy také uvedl, že chce v létě začít s výrobou nových SSD disků založených na standardu PCIe pro nasazení v korporátním prostředí. Pro jejich výrobu však ještě nepoužije 20nm litografii, ale 34nm postup s použitím víceúrovňových buněk (MLC). V dobu svého vydání prý půjde o nejvýkonnější SSD disk.