Hlavní navigace

Miniaturní SSD rozšíří možnosti výroby tenčích notebooků

Společnost Toshiba chce prosadit nový formát miniaturních SATA solid state disků. Navíc výrobce slibuje i vysokou rychlost přenosu dat až 220 MB/s.
Martin Noska 9. 11. 2010

Sdílet

Tento nový formát miniaturních SATA disků, který Toshiba ohlásila, přináší produkty až o 42 % menší než dosavadní mini-SATA, resp. mSATA SSD moduly.

SSD moduly z řady X-gale SSD mají nabídnout kapacitu až 256 GB a disky s nimi jsou vysoké jen 2,2 mm (to se týká ale jen modelů s kapacitou 64 a 128 GB, neboť jak se nám podařilo zjistit 256 GB verze je již vyšší a má 3,7 mm). To je zhruba třetina běžných 2,5“ disků. Pro srovnání mSATA disky jsou vysoké 4,75 mm. Toshiba také zapracovala na výkonu nových modulů a rychlost čtení má dosahovat 220 MB/s, u zápisu je to 180 MB/s, což je také oproti mSATA modelům příznivý posun a hodnoty jsou srovnatelné s běžnými 2,5“ SSD. Disky se připojují přes standardní SATA II rozhraní. Využívány jsou MLC (multi-level cell) NAND flash čipy, které uchovávají dva bity informace v jedné buňce.

Nový formát SSD slibuje možnost využití v malých mobilních zařízeních, jako jsou tablety, netbooky, MIDy či tenké notebooky. Toshiba říká, že k minimalizaci nároků na prostor a zvýšení kapacity využila možnost osadit moduly flash čipy z obou stran, zatímco běžně se dávají jen z jedné.

I když to Toshiba oficiálně nepřiznala, objevily se informace, že nový rozměr SSD je shodný s disky, osazovanými v noteboocích MacBook Air, což otevírá možnosti výrobcům počítačů pracovat na konkurenci pro tento přístroj. Řada z nich sice již Apple zkouší svými modely ohrozit, ale neměli zatím příliš úspěch. Dell se snažil prorazit s modelem Adamo, který ale byl poměrně drahý a ne příliš výkonný a jeho prodej byl nakonec zastaven. Sony se se svým Vaio X sice nevzdává, ale v testech našich amerických kolegů tento přístroj příliš nezazářil. Nové miniaturní SSD ovšem mohou být impulzem pro další výrobce začít pracovat na konkurenci pro MacBook Air a rostoucí nabídka v tomto segmentu může mít příznivý vliv na ceny ultratenkých přístrojů.