Hlavní navigace

Míra nakažení systémů Windows Vista roste

23. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © inq - Fotolia.com
Microsoft hlásí nárůst úspěšně napadených počítačů se systémem Vista. Jedním z důvodů je podle společnosti loňské ukončení aktualizací pro verzi Vista SP1 a starší.

Podle údajů, které Microsoft získal z instalovaných systémů, hrozilo větší nakažené malwarem verzi Vista Service Pack 1 než podstatně starší XP Service Pack 3, pro který ale Microsoft stále připravuje bezpečnostní opravy. Tato situace odporuje obvyklému vzorci, podle kterého jsou novější verze softwaru lépe zabezpečené než ty starší, a proto jsou i méně napadány.

Tim Rains, ředitel skupiny Trustworthy Computing, připisuje nárůst úspěšných útoků na Windows Vista SP1 ukončení podpory této verze ze strany Microsoftu. „To znamená, že počítače se systémem Windows Vista SP1 již automaticky nepřijímají bezpečnostní opravy, a také to vysvětluje prudký nárůst míry nakažení škodlivým softwarem na této konkrétní platformě,“ napsal Rains minulý týden na webu.

Aktualizace pro Service Pack 1 verze Vista byly zastaveny v červnu loňského roku, podobný osud čeká Service Pack 2 stejné verze až v dubnu 2017.

Rains se také zmínil o tom, že počet nakažení verzí XP SP3 a Vista rapidně poklesl v loňském roce, kdy Microsoft provedl automatickou aktualizaci do všech počítačů využívajících službu Windows Update nebo Microsoft Update. Tato aktualizace zakázala funkci AutoRun, která umožňuje automatické spuštění obsahu na přenosných médiích. Tuto funkci zneužívala celá řada škodlivých programů, kterým se podařilo nakazit miliony počítačů připojených k síti.

I když prozatím nejnovější verze Windows 7 vykazuje zhruba poloviční množství nakažených počítačů ve srovnání s verzí XP, i míra nakažení tohoto systému během loňského roku vytrvale stoupala.

Byl pro vás článek přínosný?