Hlavní navigace

Mnichov možná opět vymění Linux za Windows

20. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Larry Ewing
Německé město Mnichov, které bylo dlouhou dobu jedním z velkých podporovatelů open-sourcové komunity a Linuxu, se chystá zcela změnit směr a přejít zpět na produkty Microsoftu.

Náměstek starosty Mnichova Josef Schmid pro list Süddeutsche Zeitung uvedl, že „stížnosti uživatelů vyvolaly přehodnocení pohledu města na software, s nímž pracují koncoví uživatelé.“ Mnichovští úředníci přešli z řešení od Microsoftu na speciální verzi Linuxu – LiMux – v roce 2003. Zastupitelstvo Mnichova tehdy odhlasovalo, že v dalších deseti letech bude investovat 30 milionů euro do přechodu na LiMux a na bezplatnou kancelářskou sadu OpenOffice (později začali používat LibreOffice).

Schmid v březnu tohoto roku neuspěl v komunálních volbách proti současnému starostovi Dieterovi Reiterovi. Reiter však musel vytvořit koaliční vládu a jednou z podmínek opozice bylo to, že se Schmid stane Reiterovým náměstkem. Samotný Reiter již na jaře kritizoval využívání open-sourcových služeb zaměstnanci města s tím, že tato technologie podle něj někdy zaostává za Microsoftem, nemluvě o problémech s kompatibilitou.

V současné době LiMux podle Süddeutsche Zeitung používá v kanceláři 80 % všech zaměstnanců města Mnichov, přičemž podle Schmida řada z těchto pracovníků používáním LiMuxu „trpí“. Starosta proto uvedl, že zastupitelstvo sestaví nezávislou expertní komisi, která bude posuzovat, zda nepřejít zpět na Windows a Office.

Schmid charakterizoval adopci open-sourcové technologie jako politické rozhodnutí od počátku – pro německý tisk uvedl, že šlo spíše o gesto, než že by tolik šlo o peníze. To, že důvodem přechodu na open-sourcovou platformu nebyly peníze, plyne i ze zprávy Evropské komise z roku 2008, podle které „byla hlavním motivem snaha o to stát se nezávislým na dodavatelích softwaru“.

Zpráva o možném přechodu na Windows přichází jen osm měsíců poté, co zastupitelstvo Mnichova veřejně oslavilo dokončení přechodu na LiMux, díky kterému mělo již být ušetřeno téměř šestnáct milionů dolarů. To, že by město při přechodu na open-source ušetřilo, však silně rozporoval Microsoft. Podle studie americké společnosti z roku 2013 stál celý přechod na LiMux již přes 60 milionů eur, přičemž Windows XP a Office by Mnichov stály jen 17 milionů eur. Podle zastupitelstva Mnichova byla tato studie „založena na chybných předpokladech“.

top100

Jak dodávají Süddeutsche Zeitung, Microsoft plánuje v roce 2016 přesunout z nedalekého města Unterschleissheim do Mnichova svou německou centrálu.