Hlavní navigace

Mobilita: Správa mobilních zařízení se stává podmínkou bezpečnosti firemních dat

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Vzhledem k rostoucímu ohrožení malwarem potřebují firmy kontrolu nad používanými mobilními aplikacemi. Každá firma by tak měla mít vlastní aplikační shop.
PR článek 21. 3. 2013

Sdílet

Firemní uživatelé dnes již naprosto běžně využívají pro práci vedle stolních a přenosných počítačů také chytré mobilní telefony a tablety s různými operačními systémy. Větší mobilita zaměstnanců pomáhá firmám v jejich businessu, ale zároveň s sebou nese vyšší ohrožení jejich dat a dokumentů. Používaná mobilní zařízení totiž často nemají nastavenou ani základní bezpečnost. Zaměstnanci do nich přitom pro svou vlastní potřebu běžně instalují aplikace, o jejichž původu nic netuší. A jak si na používání mobilních aplikací zvykají, chtějí jejich prostřednictvím přistupovat také k firemním informačním systémům.  

Podniková IT oddělení jsou tak svírána stoupajícími nároky zaměstnanců a firemního businessu. K dříve často jednotnému počítačovému prostředí, kterému dominovala platforma Microsoft Windows, postupně přibývají mobilní operační systémy, jako jsou Apple iOS, Google Android, Windows Phone nebo BlackBerry. Mobilní zařízení je třeba stejně jako klasické osobní počítače zabezpečit na dostatečné úrovni, je třeba nastavit provozní hodnoty mobilního hardwaru a softwaru pro firemní komunikaci. Musí se zajistit instalace potřebného softwaru a podpora uživatelů.

Mobilita těchto zařízení, která je jejich hlavní výhodou, je současně jejich hlavní zranitelností. Proto firmy a jejich zaměstnanci potřebují možnost co nejdříve efektivně zasáhnout v případě ztráty nebo krádeže telefonu či tabletu. Pohřešované mobilní zařízení by mělo být co nejdříve uzamčeno, případně smazáno, aby nedošlo k ohrožení firemních dat. Bezpečnost si také žádá, aby k informačním systémům firmy mohla přistupovat jen známá, chráněná mobilní zařízení ve schváleném nastavení.

Vzhledem k rostoucímu ohrožení malwarem potřebují firmy kontrolu nad používanými mobilními aplikacemi. Každá firma by tak měla mít vlastní aplikační shop, ze kterého si uživatelé budou mobilní aplikace určené pro spolupráci s interními informačními systémy a pro použití firemních dat instalovat.

Jak tyto nové bezpečnostní potřeby pokrýt? Na trhu existuje řada nástrojů pro správu mobilních zařízení. Mezi ty nejznámější patří MobileIron, Sybase Afaria, Good Technology nebo AirWatch. Nasazení některého z těchto nástrojů zajistí ve firmě efektivní správu dnes běžných mobilních platforem a bezpečné propojení s  firemním prostředím. S rychlým růstem počtu mobilních telefonů a tabletů ve firmách je potřeba systémů správy mobilních zařízení téměř kritická.

skoleni31_1

Chcete se dozvědět více o efektivní firemní mobilizaci? Prozkoumejte řešení společnosti Ness Technologies, lídra v oblasti mobilních služeb.

Autor Petr Moláček