Hlavní navigace

Mobilní Qualcomm Snapdragon 820. Nový rychlostní milník jde do výroby

29. 1. 2016

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Procesor pro tu nejvyšší třídu smartphonů umožní 4K rozlišení a ještě vyšší rychlost.

První mobily s novým Snapdragonem, vše high-endové smartphony nebo rovnou vlajkové lodi výrobců, budou odhaleny na veletrhu MWC (Mobile World Congress) na konci února v Barceloně. Smartphony dostanou možnost přehrávat 4K videa a také získají nevídané navýšení rychlosti bezdrátového připojení.

Asi nejočekávanější mobil s novým procesorem je Samsung Galaxy S7, část jehož modelů bude Snapdragon 820 obsahovat. Už v lednu oznámila čínská firma LeTV (v ČR oficiálně neprodává) svůj elitní smartphone LeMax Pro, který Snapdragon má.

Čipy pro Qualcomm vyrábí Samsung. Firma doufá, že Snapdragon 820 jí pomůže zavřít oponu za Snapdragonem 810. Ten totiž vykazoval značné problémy s přehříváním a celkově byl považován za naprostý propadák a selhání amerického giganta Qualcomm.

Pro společnost byl minulý rok těžký. Čínská vláda jí udělila pokutu ve výši 975 milionů dolarů (cca. 24 miliard korun) za monopolistické, nekonkurenční chování.

Snapdragon 820 přinese uživatelům prodlouženou životnost baterie a rychlejší přenosové rychlosti dat. Procesor má integrovaný X12 LTE modem s rychlostí stahování 600 Mb/s a rychlostí uploadu 150 Mb/s. Jde také o první procesor, který podporuje LTE-U, v němž může být rychlost přenosu ještě zvýšena pomocí užívání lincencovaných i nelicencovaných přenosových frekvencí.

special_kyberutoky

Kromě toho čip umožňuje multiband Wi-Fi a je prvním, který podporuje novou Wi-Gig technologii, dvakrát až třikrát rychlejší než je současná 802.11ac WiFi technologie.

Integrovaná Adreno 530 GPU umožní zmíněné přehrávání 4K videí, smartphony by kromě toho mohly obsahovat fotooparáty s až 25 megapixely. Procesor běží až na 2.2GHz při použití všech čtyř jader. Tím inovace ještě nekončí – jde také o první procesor Qualcommu, který je založený 64-bitové „Kryo“ architektuře.