Hlavní navigace

Mobilní roaming zadarmo už příští rok – jaké jsou ale limity?

7. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Syda Productions
Evropská komise radikálně mění pravidla pro mobilní roaming v celé Evropské unii. Jak? Jednoduše: Žádný neplatíte – pokud tedy nesetrváte v zahraničí příliš dlouho. Nová pravidla začnou platit od 15. června 2017 a týkají se i České republiky.

Evropská komise postupně srážela ceny za používání mobilní sítě mimo operátorovu domovskou zemi, tedy roaming, již delší dobu. Plán na jeho úplné zrušení oznámila již minulý rok a nyní jsou známé detaily.

Původní myšlenka vyvolala nepříznivé ohlasy z řad mobilních operátorů, především v chudších či levnějších zemích EU. Báli se, aby si uživatelé nejezdili kupovat výhodnější tarify do cizích zemí a nevyužívali je pak v místě bydliště, což by mohlo některé operátory připravit o značný zisk. Výsledkem by pravděpodobně bylo zlevnění tarifů v některých členských zemích a naopak zdražení v jiných.

Zveřejněný plán komise však vzal možnost „neomezeného roamingu“ v úvahu a umožnil jednotlivým státním regulačním orgánům, aby si určily maximální dobu, po kterou lze SIM kartu v cizí zemi využívat bezplatně.

Minimální doba zdarma je tak stanovena jasně: alespoň 90 dní v roce, přičemž každých 30 dní se zákazník bude muset připojit zpět na domácí síť, jinak se mu začne ke službám znovu přičítat poplatek. Podle komise by takové opatření mělo pokrýt potřeby všech zákazníků v zahraničí.

Operátoři také získají možnost určit limity pro volání a datové přenosy, ačkoli míru těchto omezení opět stanovuje EU. „Zákazník by však měl mít možnost využívat služby minimálně v té míře, v jaké je průměrně využívají zákazníci daného tarifu v domovské zemi operátora,“ píše se v dosavadním konceptu.

Počítá se i s výjimkami. Například uživatelé, kteří bydlí na hranici jednoho státu a za prací jezdí do druhého, budou uvolněni ze zmiňovaného 90denního roamingového limitu. Další výjimkou tvoří využívání zvláštních služeb a balíčků – u nich si může operátor i nadále stanovovat dodatečné poplatky.

Aby se zabránilo šedému byznysu se SIM kartami, kdy obchodník nakoupí levné SIM v jedné zemi a pak je za vyšší cenu přeprodá v jiné, bude operátorům umožněno nejprve stanovit jistý objem služeb, za které musí zákazník zaplatit a využít je v zemi původu, než bude moci kartu užívat i v zahraničí.

Detailnější informace se lze dočíst na jednom z webů Evropské Unie.