Hlavní navigace

Mobilní virtualizace stále čeká na svoji šanci

5. 11. 2010

Sdílet

Virtualizované prostředí pro smartphony by podle odborníků snížilo jejich pořizovací cenu, zlepšilo nabídku aplikací a celkově ulevilo firemním zákazníkům. Ti jsou však zatím poměrně zdrženliví.
Filip Brůcha 5. 11. 2010

„Mobilní virtualizace umožňuje běh aplikací v izolovaném prostředí a vede ke zvýšení bezpečnosti uživatelů, stejně jako tomu je nyní u desktopů a serverů,“ shodli se účastníci konference Mobilize v San Francisku. Jejich idea je velmi jednoduchá. Na mobilním přístrojích by byla umístěna pouze ikona aplikace, kteráby však běžela na virtutálním stroji nebo úplně jiném operačním systému. Takový systém spouštění aplikací by byl velkým přínosem především pro firemní zaměstnance, kteří často používají dva přístroje. Díky virtualizaci budou mít stálý přístup k obchodním aplikacím, třeba prostřednictvím Androidů či iPhonu.

Účastníci diskuze ale současně dodávají, že mobilní trh není na podobnou virtualizační explozi, která nastala před několika lety u počítačů, zatím připraven. Mobilní svět je totiž na rozdíl od datových center a desktopů velmi specifický. I přes značný potenciál mobilní virtualizace tedy zůstávají při zemi. Firmy se musí o možnostech této technologii nejprve samy přesvědčit.

Ne každý však aktuální situaci vidí tak skepticky. Podle generálního ředitele společnosti Open Kernel Labs, jednoho z účastníků konference, je prý mobilní virtualizace dokonce již široce využívána. Samotná OK Labs se jí věnuje od svého založení v roce 2006 a její technologie využívá například Qualcomm ve svém čipsetu Snapdragon. Koncem tohoto měsíce navíc plánuje představit svou novou platformu SecureIT Mobile, která využívá virtualizaci k izolaci vybraných hovorů, textových zpráv a mobilních aplikací. Již nyní se snaží tuto technologii protlačit do budoucích telefonů.

Jedním z velkých impulsů pro mobilní virtualizaci by měl být také příchod nových čipových architektur od společnosti ARM, především pak vysoce výkonného Cortexu-15 představeného v minulém měsíci. Více se dočtete v článku ARM představil čtyřjádrové čipy pro smartphony. Vše tak nyní závisí už jen na vůli firemních zákazníků.