Hlavní navigace

Monstrózní 24jádrový procesor od Intelu jde do výroby

7. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Intel
Americký gigant Intel pokračuje v pumpování stále více a více výkonu do svých čipů – 24jádrový procesor je toho jasným důkazem. Je určený pro ty nejvýkonnější a nejmodernější počítače.

Procesor Xeon E7-8890 v4 je součástí Xeon E7-8800 v4 rodiny čipů, které Intel v pondělí představil; a to jen týden potom, co oznámil výrobu 10jádrových „herních“ Core procesorů, nazvaných Broadwell-E.

24jádrový čip pravděpodobně z velké části půjde do neméně výkonných serverů s podporou čtyř až osmi socketů pro procesor. Systém s osmi paticemi by tak mohl mít dohromady 192 jader, s podporou až 24 Tb paměti.

Jaká je však výsledná cena?

V tabulkách Intelu by 192jádrový systém s 2 Tb paměti a dvěma pevnými disky vyšel na přibližně 165 tisíc dolarů; v přepočtu necelé čtyři miliony korun. Přidejte zmiňovaných 24 Tb paměti a cena by mohla vyletět vzhůru ještě výš.

Osmnáct  výrobců serverů přijde s 51 systémy, na kterých tyto nové procesory poběží, tvrdí Pat Buddenbaum, generální ředitel sekce podnikových IT řešení v Data Center skupině Intelu.

Lenovo a Dell by oba mohly přijít s integračními servery s úložištěm a síťovými prvky. Servery od jiných výrobců – pravděpodobně SGI a Fujitsu – by mohly mít až 32 socketů, takže jejich systémy by zvládly podporovat až těžko uvěřitelných 768 jader.

V Xeon E7-8800 v4 rodině bude nakonec 7 nových čipů s počtem jader mezi 4 a 24. Tyto procesory nahradí Xeon E7 v3 rodinu, která byla představena minulý rok a měla maximálně 18 jader.

S výjimkou Xeon Phi superpočítačových čipů jsou Xeon E7 procesory ty nejrychlejší z nabídky Intelu.

Firma z města Santa Clara v Kalifornii v poslední době klade na Xeon čipy ještě větší důraz, než dříve. Je to znakem jejího odklonu od stále klesajícího trhu s osobními počítači a přesměrováním svých aktivit do jiných sektorů. Podle analytiků z IDC má Intel u serverů 99,2% tržní podíl od roku 2015. To je skutečně drtivé číslo, ale příští rok by teoreticky mohlo poklesnout. Tedy alespoň pokud nové ARM servery ukáží své kvality a AMD vydá nové x86 procesory.

Xeon E7 čipy jsou zamýšleny primárně pro systémy, u nichž je nutný prakticky nepřetržitý uptime – banky, finanční organizace a další průmyslová odvětví.

Tak například banky používají již existující Xeon E7 v4 servery pro detekci podvodů a analýzu transakcí v reálném čase, říká Buddenbaum.

Množství serverů s těmito novými čipy by se mohlo spojit dohromady a vytvořit tak výkonnou platformu pro deep-learning, která by mohla poskytnout mnohem detailnější a přesnější analýzu současných a budoucích oceánů dat. Také by ji šlo využít pro potřeby samořiditelných aut, aby lépe rozpoznávaly značky a obrázky, nebo na platformě rozběhnout komplexní algoritmy pro vytváření korelací v genomice (podoboru genetiky).

Intel se u Xeon E7 v4 procesorů soustředí především na in-memory zpracovávání dat, které užívají např. databáze. SAP, Oracle a Microsoft, firmy, které prodávají primárně analytický a databázový software, kladou na in-memory výpočetní výkon větší důraz, neboť jde o rychlejší způsob zpracování dat, než neustálé žonglování s nimi mezi procesorem, pamětí a úložištěm. E7 v4 čipy podporují DDR4 paměti.

Xeon E7-8800 v4 rodina však nahrává Intelu i v dalších oblastech jeho směřování: Internetu věcí, pamětech a křemíkové fotonice. Nové vysokorychlostní čipy by totiž mohly uspíšit vývoj v těchto odvětvích. Servery by tak mohly být nástroji, pomocí kterých se data, sesbíraná od klientů internetu věcí, budou analyzovat, popisuje Buddenbaum.

Kromě toho firma věnuje jistou pozornost také FPGA, tedy programovatelným hradlovým polím, ale podle Buddenbauma nejsou čipy E7 v4 na práci s nimi uzpůsobeny. FPGA se proto lépe hodí pro Xeon E5 v4 servery, které mají jednu až čtyři patice.

Nové procesory jsou založeny na Broadwell architektuře a jsou kompatibilní se sockety pro E7 v4 čipy, mohou tedy být využity v existujících serverovnách, využívajících předchozí procesorovou řadu. Mají také podobný systém na opravu chyb.

Cloud22

24jádrový Xeon E7-8890 v4 běží na frekvenci 2,2 GHz, má 60 Mb mezipaměti a spotřebovává 165 wattů. Ostatní čipy v E7-8800 linii mají taktovací frekvenci 2,1 GHz a 3,2 GHz, mezipaměť mezi 45 a 60 Mb a potřebují 140 až 165 wattů energie.

Intel mimo to oznámil také Xeon E7-4800 v4 čipy, které mají mezi 8 a 16 jádry, spotřebují 115 wattů pro běh a mají 20 až 40 Mb mezipaměti. Tyto procesory mají nižší vnitřní přenosovou rychlost, jsou však úmyslně vyráběny pro levnější řady vysokorychlostních počítače.