Hlavní navigace

Moto X: Telefon, který vám neustále naslouchá

4. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © IDG
Nový smartphone od Motoroly může být ovládán pouze pomocí hlasových pokynů.

Jde o první novinku, která vyšla z dílen Motoroly od chvíle, co se společnost v loňském roce stala součástí Googlu.

Hlasové ovládání v Moto X je neustále zapnuté, což znamená, že se uživatel může kdykoliv zeptat na směr cesty, předpověď počasí či požádat o vytočení čísla. Google použil technologii podobnou té, kterou využívá v chytrých brýlích Glass.

„Google jako první přišel s komerční podobou samořídících vozidel,“ řekl generální ředitel Motoroly Dennis Woodside. „Tohle je první samořídící telefon.“

Moto X je součástí dlouhodobé snahy Googlu o užší propojení softwarového a hardwarového vývoje. Google chce tedy uspět se stejným obchodním modelem, který Applu pomohl stát se jednou z nejcennějších značek na světě.

Google by se však rád vyvaroval chyb, kvůli kterým se stal Apple terčem kritiky. Na rozdíl od hlasového průvodce Siri, který má omezenou funkcionalitu a slabou integraci s jinými aplikacemi v telefonu, jde hlasové ovládání v Moto X za jakékoliv limity.

Kromě hlasu bude možné telefon ovládat také pomocí gest. Dvojitým protočením zápěstí tak například aktivujete aplikaci pro pořizování fotografií a videí.

Od Applu se chce Google odlišit také tím, že půjde o zařízení skutečně vyrobené v USA. Smartphony či tablety od Applu vznikají v čínských továrnách společnosti Foxconn a Apple je často kritizován kvůli špatným podmínkám tamějších pracovníků. Moto X bude vyráběn v nově otevřené továrně Motoroly v Texasu.

Dalším velkým tahákem pro potenciální uživatele by mohla být možnost přizpůsobení vzhledu telefonu podle jejich představ. Spotřebitelé si budou moci vybrat barvu předního i zadního krytu a umístit na ně libovolný nápis. Pro tento účel vytvořil Google speciální službu Moto Maker.

Co se technických specifikací týče, Moto X bude opatřen 4,7palcovým displejem a 10Mpx fotoaparátem. Cena modelu s 16 GB úložného prostoru bude začínat na 199 dolarech.

Do prodeje v USA, Kanadě a Latinské Americe půjde telefon již koncem srpna, případně počátkem září. Uvedení smartphonu v Evropě zatím není jisté.