Hlavní navigace

Motorola chystá modulární smartphone Ara

30. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © phonebloks.com
Společnost Google se prostřednictvím své mobilní dceřiné firmy snaží vytvořit otevřenou hardwarovou platformu. Projekt Ara hodlá spustit revoluci ve výrobě hardwaru pro mobily, stejně jako to Adroid udělal po stránce systémové.

Podle zpráv uveřejněných na jejím blogu společnost Motorola již více než rok usilovně pracuje na projektu Ara, bezplatné a otevřené hardwarové platformě snažící se usnadnit vytváření vysoce modularizovaných chytrých telefonů. Výsledkem by měla být ekosystém komponent, který by dal větší volbu uživatelům ohledně dílů, které chtějí používat ve svém telefonu.

Jak říká Paul Eremenko z oddělení pokročilých technologií Motoroly: „Chceme v hardwaru dokázat to, co se podařilo platformě Android po stránce softwarové: Vytvořit působivý ekosystém vývojářů třetích stran, snížit vstupní bariéry a zvýšit tempo inovací se současným zkrácení času nezbytného pro vývoj.“ Projekt se skládá ze strukturálního rámce, nazvaného „endoskeleton“, který vytváří celek z různých modulů. Modulem může být prakticky cokoliv, nový displej, klávesnice, dodatečná baterie, reproduktor, fotoaparát nebo ještě nepoužité a nepojmenované technologické celky.

Tým projektu Ara spolupracuje s Davem Hakkensenem, holandským návrhářem, který nedávno předvedl koncept „Phonebloks“ – vizi otevřené, modulární a uzpůsobitelné platformy chytrých telefonů, který byl velmi pozitivně přijat. Jak říká Erementko: „Pracovali jsme na hardwarových detailech, zatímco Dave vytvořil komunitu. Otevřené projekty staví na obou stránkách a v Motorole bychom rádi do projektu zapojili komunitu okolo Phonebloks.“

Alfa verze vývojářského kitu MDK (Module Developers Kit) by měla spatřit světlo světa během letošní zimy a Motorola hodlá do několika měsíců začít s oslovováním vývojářů, které chce požádat o vývoj prvních modulů pro platformu Ara. Podle analytiků, jako je například Beoff Blaber z firmy CCSInsight, je to velmi zajímavý koncept, ale musí překonat řadu technických a komerčních překážek. „Telefon, který umožní vyměňovat komponenty, bude nesmírně komplexní. U některých součástek, jako jsou například obrazovky, to bude relativně jednoduché, u procesoru to bude vyžadovat značnou investici do softwarové integrace a přípravu celého operačního systému.“

Druhým problémem je, zda bude takový telefon akceptován operátory, kteří se budou obávat o narušení svých služeb telefony, které se budou chovat jinak než v okamžiku svého zařazení do nabízeného portfolia modelů. Aby podobný projekt uspěl, bude to znamenat změny nejen u vývojářů, operátorů, ale i u samotného výrobce, jakým je Motorola. Všechny překážky se může relativně snadno podařit překonat, pokud na projektu bude od začátku spolupracovat významná část mobilního průmyslu. V každém případě ale lze jen těžko očekávat, že by se již v následujícím roce telefony postavené na vyměnitelných komponentech nějak výrazně rozšířily.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku