Hlavní navigace

Motorola patří Googlu a o Android je najednou větší zájem

27. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © Motorola
Nedávná akvizice Motoroly Googlem se promítá do rostoucího zájmu firem o operační systém Android. Klíčem pro expanzi zařízení s Androidem na pracovištích může být software 3LM od Motoroly.

Akvizice ve výši 12,5 miliardy dolarů (více než 253 miliard korun), která byla ukončena tento týden, se projevuje ve zvýšeném zájmu podniků o Android.

Zatímco operační systém od Googlu v prvním čtvrtletí letošního roku jasně vládl trhu (59 % telefonů funguje na jeho bázi), experti z oblasti výzkumu výpočetních technologií zůstávají ostražití. Podle nich může být podniková bezpečnost a ovladatelnost zařízení s OS Android problematická.

Společnost Gartner například nedávno poukázala na to, že Google neposkytuje dostatečnou podporu podnikové správy pro tablety a chytré telefony. Analytici také tvrdí, že je obtížné získat nástroje určené pro firemní správu Androidu v přístrojích, které si do firem přinášejí zaměstnanci (BYOD).

Někteří experti nyní doufají, že získání softwaru 3LM od Motoroly zlepší schopnost Androidu řídit a zabezpečit podnikové aplikace. Tento software by mohl být integrován do chystající verze Androidu 5.0.

Software 3LM totiž obsahuje i rozhraní API, které umožní lepší správu aplikací instalovaných v přístrojích s Androidem. Ačkoli se předpokládá, že Google využije 3LM ke zlepšení ovladatelnosti Androidu, zatím k tomu nezveřejnil žádné informace. To by měl pravděpodobně učinit na konferenci I/O, která proběhne koncem června.

V současné době se ovládání chytrých zařízení s Androidem ve většině případů uskutečňuje  pomocí aplikace ActiveSync, která slouží pro synchronizaci dat mezi počítačem a přenosným zařízením. Odborníci ale upozorňují na to, že tento přístup nepostačuje, protože aplikace není dostatečně propracovaná.

Dalším problémem Androidu je velká fragmentace trhu. Při koupi musejí zákazníci řešit, jakou značku a model přístroje zakoupit, pokud jej chtějí využívat k práci na firemní síti. „Myslím si, že podniková práce s Androidem je bezpečná jen tehdy, pokud si jej budou moci firmy samy přizpůsobovat,“ řekl analytik Jack Gold ze stejnojmenné agentury.

Phillip Redman, kterého jako odborníka zaměstnává agentura Gartner, podotkl, že si není jistý, zda se Android stane hlavním řešením IT pro firmy. I když se situace podstatně zlepší, pokud se Google opravdu rozhodne přidat rozhraní API a široce začlenit 3LM do systému. „Stále existuje mnoho verzí systému Android, které všechno zpomalují,“ varoval Redman.

Google se ale rozhodl expandovat i prodejem chytrých telefonů a tabletů značky Nexus, které pro něj vyrábí jihokorejský Samsung. Generální ředitel nové divize Googlu Dennis Woodside zmíněné plány nekomentoval. Omezil se na vyjádření, že Google využije akvizici Motoroly k tomu, aby vytvořil „úžasné přístroje, které budou využívat lidé na celém světě.“