Hlavní navigace

Mozila uvedla API pro online platby v systému Firefox OS

8. 4. 2013

Sdílet

 Autor:
Javascriptové aplikační rozhraní pro bezpečné online platby je zatím v experimentální fázi, ale mělo by být k dispozici již v prvních zařízeních s Firefox OS.

Mozilla hodlá implementovat API zajišťující bezpečné online platby pro celou svou platformu prohlížeče Firefox a nový systém pro jednoduché a bezpečné platby se objeví i v mobilním systému Firefox OS. Podle jednoho z vývojářů bude javascriptové API připomínat Google Wallet, ale s řadou funkcí navíc.

„Prvním krokem bude uvedení knihovny navigator.mozPay, která umožní webovým aplikacím přijímat platby,“ říká Kumar McMillan, který je členem vývojářského týmu Firefox OS a Firefox Marketplace. navigator.mozPay() je javascriptové API, které se nechalo inspirovat digitální peněženkou Google Wallet a je určeno pro digitální nákupy. Přináší ale řadu modifikací a novinek. Pokud například uživatel Firefox OS chce něco zakoupit, zařízení zobrazí zabezpečené okno, ve kterém může uživatel provést platbu pomocí své platební karty nebo prostřednictvím svého mobilního operátora.

V tomto okamžiku je API pouze v experimentální fázi a může se ještě značně změnit. Ale Mozilla chce mít online platby funkční již v prvních telefonech s Firefox OS a dále rozhraní vyvíjet již na základě podkladů získaných z reálného nasazení. Již dnes mohou vývojáři simulovat platby a testovat své programy pomocí obchodu Firefox Marketplace. Prozatím nebyly uveřejněny žádné detaily, jak budou moci prodejci interagovat nástroj provádějící vlastní platbu, projekt tedy má očividně ještě značnou část cesty před sebou. Součástí první verze bude whitelist – seznam povolených poskytovatelů platebních služeb. Což samozřejmě není ideální a bude to omezovat použitelnost řešení a zpomalovat jeho rozšíření.

Mozilla plánuje spolupráci s ostatními prodejci prostřednictvím organizace W3C, která by měla zajistit společné API pro online platby v co nejvhodnější podobě. Jakmile bude API distribuováno s prvními zařízeními se systémem Firefox OS, budou urychleny práce na jeho implementaci v prohlížečích Firefox platforem Android a Windows.

Byl pro vás článek přínosný?