Hlavní navigace

Mozilla bude již brzy testovat vlastní mobilní operační systém

7. 11. 2011

Sdílet

 Autor:
Vývojáři společnosti Mozilla plánují, že začnou ještě v tomto čtvrtletí testovat smartphony využívající její nový operační systém.

Vydání produktových dem se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku a verze připravená pro produkční nasazení by měla být k dispozici před červnem 2012. Alespoň to vyplývá z plánu zveřejněného na webové stránce tohoto projektu.

Mozilla oznámila projekt pojmenovaný B2G (Boot to Gecko) v červenci a popsala ho jako operační systém pro mobilní zařízení, který by mohl spouštět aplikace umístěné převážně na internetu.

Vývojáři jsou přesvědčeni, že B2G pomůže vyřešit problém, který dlouho trápí mobilní průmysl a tím je to, že vývojáři musí přepisovat aplikace pro každý operační systém. Cílem B2G je vytvořit framework, který by umožnil spuštění aplikací umístěných na internetu na jakémkoli operačním systému, za předpokladu, že operační systém podporuje B2G technologii.

Do konce tohoto roku vývojáři Mozilly předpokládají, že budou vytvořeny a integrovány základní funkce jako je akcelerometr, fotoaparát, posílání zpráv, telefonování a správa napájení, alespoň podle plánu, jenž byl zveřejněn na internetu. Mozilla také plánuje vyvinout uživatelské rozhraní pro smartphony, které nazývá Gaia. Ukázky tohoto rozhraní naznačují, že bude vypadat podobně jako na iPhonu nebo Androidu.

Během prvního čtvrtletí 2012 vývojáři počítají s tímí, že budou mít hotové více sofistikované aplikace a funkce, například obchod s aplikacemi. Vědí, že to bude složité, ale rádi by do té doby dodělali i Bluetooth, USB a NFC funkce. Také pracují na čtečce e-knih, přehrávači multimédií a prohlížeči internetu.

Mozilla nezodpověděla na otázky ohledně dalších detailů vývoje a odmítla žádost o rozhovor s hlavním vývojářem projektu. Podle webové stránky pracují na projektu tři vývojáři a ostatní jim dobrovolně pomáhají.

B2G využívá části Androidu, operačního systému, jenž je založen na Linuxu a byl vyvinut Googlem.

Mozilla již v minulosti pracovala na množství mobilních projektů. V roce 2004 začala vyvíjet mobilní prohlížeč internetu nazvaný Minimo, který v jednu dobu dokonce dostal finanční podporu od Nokie, nicméně projekt selhal. Poté firma pracovala na browseru Fennec, jenž minulý rok vydala pro Android a nyní je k dispozici i pro iPhone. Není ale jasné, kolik uživatelů využívá tento prohlížeč, jelikož většina operačních systémů pro mobily vychází s vlastními prohlížeči.

Byl pro vás článek přínosný?