Hlavní navigace

Mozilla chce mít první telefony s Firefox OS do roku 2013

4. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Společnost změnila název svého mobilního operačního systému na Firefox OS, aby tak odkázala na svůj nejznámější produkt.

Chytré telefony s operačním systémem Firefox OS budou vyrábět hongkongská TCL Communication Technology, která k tomu využije svoji výrobní značku Alcatel One Touch, a také čínská společnost ZTE. První zařízení se však na trh nedostanou dříve než začátkem příštího roku.

Mozilla se zároveň dohodla s několika mobilními operátory na přímé podpoře systému. V USA tak uzavřela partnerství se společností Sprint, v Německu s Deutsche Telekom, v Itálii s Telecom Italia a ve Španělsku s Telefónicou, která působí také na českém trhu pod značkou O2.

Firefox OS je postaven na základech projektu Boot to Gecko (B2G), který transformuje vykreslovací engine prohlížeče Firefox na jádro mobilního operačního systému. Mozilla o projektu B2G poprvé informovala v červenci loňského roku. Všechno v systému je nějakým způsobem spojeno s webovým standardem HTML5. Každá funkce telefonu, včetně hovorů, textových zpráv nebo fotogalerie, je samostatnou aplikací napsanou v HTML5. Takový přístup umožňuje plně využít možností hardwaru, zejména pak gyroskopu a fotoaparátu.

Mozilla plánuje, že na vysoce konkurenčním trhu s chytrými telefony uspěje především díky nízkým cenám svých produktů. Ty si může dovolit takto nastavit i díky použití standardu HTML5. „Firefox Mobile OS nám umožní nasazení platformy založené na standardu HTLM5, což ve výsledku přinese levnější telefony pro zákazníky používající přeplacené karty a tarifní služby, stejně jako pro velkoobchodní odběratele,“ uvedl Fared Adib, produktový ředitel operátora Sprint, ve svém prohlášení.

Dalším plusem pro Firefox OS je také skutečnost, že jde o otevřenou platformu, takže s ním výrobci zařízení mohou volně manipulovat. Stejnou možnost nabízí také Android od Googlu.

Někteří analytici ale Mozille nedávají příliš velké šance na úspěch. Podle Jacka Golda z agentury J. Gold Associates je příliš pozdě na to, aby Firefox OS mohl získat nějaký významnější podíl. Cestu nevidí ani v nízkých nákladech, kterými se podle něj vyznačuje již Android, a upozorňuje na neúspěch platformy MeeGo, nyní působící pod názvem Tizen.

Jiný analytik, Al Hilwa z agentury IDC, je však ohledně budoucnosti Firefox OS přeci jen optimističtější. Načasování Mozilly je podle něj naopak skvělé z toho důvodu, že se momentálně příliš nedaří systémům BlackBerry a Symbian. Smysl prý dává i snaha o prosazení se pomocí levnějších zařízení.