Hlavní navigace

Mozilla dál utahuje opasky. Zavře Firefox Send

23. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Computerworld.com
V rámci úsporných opatření končí správce poznámek Firefox Notes a také internetové úložiště pro sdílení souborů Firefox Send.

Půl druhého roku poté, co Mozilla spustila bezplatné internetové úložiště pro sdílení souborů Firefox Send, jej oficiálně ukončuje. Činí tak v rámci úsporných opatření, která před nedávnem odnesla už asi čtvrtina z celkového počtu firemních zaměstnanců. A končí také Firefox Notes, rozšíření pro správu poznámek, které však na mobilních zařízeních fungovalo též jako samostatná aplikace. Od 1. listopadu jej Mozilla přestane podporovat.

Firefox Send byl nefunkční už od začátku července, kdy firma službu vyřadila z provozu kvůli jejímu zneužívání k rozesílání malwaru a phishingovým útokům. Tehdy ještě společnost tvrdila, že odstavení je dočasné a plánovala přidání funkce pro nahlášení nekalého jednání.

K restartu Sendu už ale nedojde, což firma zdůvodňuje nezbytnými úsporami a přehodnocením strategických plánů. Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že mezi nedávno propuštěnými zaměstnanci je také tým lidí, který se měl zabývat právě zneužíváním a zabezpečením Sendu.

skoleni

Životnost Firefox Notes byla jen o pár měsíců delší. Rozšíření bylo spuštěno v červenci 2017 coby součást projektu Test Pilot, v rámci kterého uživatelé prohlížeče testovali nové experimentální funkce. Jednou z jeho výhod bylo synchronizování šifrovaného obsahu napříč zařízeními.

„Počínaje listopadem rozšíření Notes nebude dostávat výkonnostní ani bezpečnostní aktualizace, a pokud jej odinstalujete, nebudete mít možnost jej znovu nainstalovat. Tentýž den přestane fungovat stejnojmenná aplikace a obsah skrz ni už nebude možnost synchronizovat,“ uvádí společnost v oficiální tiskové zprávě. Uživatelům doporučuje, aby před 1. listopadem provedli poslední synchronizaci a své poznámky si následně exportovali ve formátu HTML.