Hlavní navigace

Mozilla doporučuje uživatelům Firefoxu přechod na Bing

12. 12. 2009

Sdílet

V reakci na poslední události se Mozilla rozhodla zrušit svou oficiální podporu internetového vyhledávače Google a uživatelům nyní doporučuje přejít na konkurenční Bing od Microsoftu.

Asa Dotzler, ředitel komunitního vývoje u Mozilly, uživatele na svém blogu vyzval ke změně jejich vyhledávacího doplňku ve webovém prohlížeči Firefox. Jako vhodnou alternativu ke Googlu doporučil jednoho z jeho hlavních konkurentů, vyhledávač Bing od Microsoftu. Jedině ten prý zaručuje lepší ochranu soukromí.

Mozilla se k přijetí těchto opatření rozhodla sáhnout poté, co se generální ředitel Googlu Eric Schmidt během svého vystoupení v pořadu televizní stanice CNBC rozpovídal o firemní politice ochrany osobních údajů. Schmidtovi byla během rozhovoru položena otázka, zdali by lidé měli Google považovat za svého nejdůvěryhodnějšího přítele. A právě Schmidtova odpověď motivovala Dotzlera ke zveřejnění odkazu na stažení add-onu vyhledávače Bing.

„Pokud máte něco, co nechcete, aby někdo věděl, možná není [Google] tou správnou volbou“ řekl Schmidt v CNBC. „Pokud vážně chcete takovou úroveň soukromí, skutečnost je taková, že vyhledávací technologie, včetně Googlu, si po určitou dobu tyto informace uchovávají. To je například důležité pro funkci zákona Patriot Act. Je tedy pravděpodobné, že některé informace mohou být dány k dispozici státním orgánům.“ Tzv. zákon Patriot Act má v USA sloužit ke shromažďování informací použitelných v boji proti terorismu.

Kontroverzní část Schmidtova komentáře je stále možné shlédnout na YouTube, což je služba, kterou paradoxně vlastní a provozuje sám Google.

skoleni

Podle Dotzlera řekl Schmidt o soukromí přesně to, co si vážně myslí. „Nejde o žádný dvojsmysl. Nic není vytrženo z kontextu“ vyjadřuje na blogu své přesvědčení Dotzler, který u společnosti Mozilla pracuje téměř po celou dobu její existence.

Zajímavé na celém případu je i fakt, že mezi společnostmi Mozilla a Google stále platí dohoda končící v roce 2011, díky které Mozille plyne velká část příjmů. Díky této dohodě má Google zaručenu pozici výchozího vyhledávacího doplňku prohlížeče Firefox. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se vývoj posledních událostí na této spolupráci odrazí.