Hlavní navigace

Mozilla uvedla na trh 64bitový Firefox for Windows

16. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Computerworld.com
Devět měsíců po prvním preview nabídla finální 64bitovou variantu svého internetového prohlížeče pro Windows Mozilla. Činí tak až po podobném kroku svých konkurentů.

Mozilla do světa pustila Firefox 43, první edici, která uživatelům umožňuje stáhnout si 64bitovou verzi pro Windows. A i když na tuto možnost společnost nijak hlasitě neupozorňuje, jde o největší rozdíl mezi Firefox 43 a jeho předchůdci.

Největší výhodou 64bitového prohlížeče běžícího na 64bitovém operačním systému – ať už jde o Windows nebo OS X od Applu – je, že dokáže adresovat více než 4 GB paměti, s nimiž pracují 32bitové verze, a uživateli tak umožňuje mít otevřených stovky záložek, a procesovat náročnější a sofistikovanější webové aplikace, například hry.

Pro Mozillu představuje vydání 64bitové verze svého prohlížeče podstatný krok k dostoupení konkurence, která 64bitové prohlížeče nabízí už dlouho, v některých případech roky.

Například Google uvedl 64bitový Chrome pro Windows loni v srpnu, respektive v listopadu pro OS X. Safari od Applu a Internet Explorer od Microsoftu mají 64bitové edice ještě déle, od roku 2009, respektive 2006. A k mání je má rovněž Opera.

Cloud22

Mozilla tak byla posledním z pěti předních výrobců internetových prohlížečů, kterému chyběla a cesta k ní byla komplikovaná. Přestože totiž Mozilla nabízela 64bitovou verzi Firefoxu pro OS X a Linux, práci na té pro Windows nejdřív v listopadu 2012 odložila, aby ji začátkem roku následujícího zase rozjela.

Její vydání je přitom pro Mozillu zásadní. Mimo jiné i proto, aby si snáz udržela zákazníky, kteří od letošního roku přesedlávají na Windows 10.