Hlavní navigace

Mozilla nezůstává u Firefoxu, chystá i vlastní mobilní OS

26. 7. 2011

Sdílet

Projekt nazývaný Boot to Gecko (zkrác. B2G), který Mozilla nově ohlásila, má využívat i část kódu z platformy Android.

Mozilla informovala, že spustila nový projekt, jehož cílem bude vytvoření operačního systému pro mobilní zařízení, který bude pracovat primárně s webovými aplikacemi.

Mozilla podle svých slov chce najít mezery na trhu a povzbudit vývojáře, aby tvořili webové aplikace, které budou srovnatelné s nativními aplikacemi pro iPhone, Android či Windows Phone 7. Cílem je proto vytvořit samostatný a kompletní operační systém, který bude otevřený pro web. Jedná se o podobný úkol, jaký si dal i Google před začátkem vývoje OS Chrome a Mozilla má také za cíl přinést alternativu k proprietárním technologiím v mobilním světě.

Operační systém využívající webové aplikace by měl vývojářům ulehčit práci, neboť v současnosti musí svoje aplikace vždy přepsat pro jednotlivé mobilní platformy a i když existují specifikace pro běh jednou napsané aplikace na více operačních systémech, nejsou příliš hojně využívané a ne vždy díky odlišnosti existujících platforem zcela dobře fungují. Naopak webové aplikace vytvořené v jazyce HTML5 by měly být univerzální a i když poběží v prohlížeči, měly by fungovat jako nativní.

Zástupci Mozilly dále potvrzují, že na rozdíl od strategie Googlu, který se snaží nabízené webové aplikace omezovat jen na svůj prohlížeč Chrome, nebude Mozilla protěžovat Firefox, ale jde jí o univerzální použití pod libovolným browserem s podporou HTML5.

Při vývoji nového OS se počítá s využitím částí kódu Androidu, neboť jeho jádro lze využít jako startovací bod pro nabootování do OS. Projekt by měl být kompletně otevřený a vývojáři budou zveřejňovat zdrojové kódy jakmile je dokončí.

Byl pro vás článek přínosný?