Hlavní navigace

Mozilla odepsala Firefox 4, uživatelé jsou tím doslova zděšeni

24. 6. 2011

Sdílet

Jen tři měsíce stará varianta internetového prohlížeče už nebude výrobcem podporována – uživatelé prý mají přejít na verzi 5.

V úterý uvedena na trh finální verze browseru Firefox 5. V souvislosti s tím Mozilla řekla, že opravovat nadále bude pouze varianty Firefox 3.6.x a samozřejmě nejnovější „pětku“, ale u varianty 4 patche už poskytovat nebude – namísto toho radí, aby uživatelé přešly na Firefox 5.

Předchozí varianta však byla na trhu pouhé tři měsíce a zejména pro firemní uživatele to znamená doslova šok – jejich testy, které udělali s verzí čtyři tak, aby ji vyladili svým potřebám, tak přicházejí vniveč.

"Ukončení podpory Firefoxu 4 je od Mozilly kopancem do břicha, řekl zjevně rozladěný John Walicki, manažer společnosti IBM zodpovědný za kancelářské a mobilní systémy. "Teď stojím před rozhodnutím, zda používat Firefox 4, který ale nebude mít opravené případné zranitelnosti, protože to výrobce odmítl nadále provádět, zahájit interní testy tisíců aplikací tak, aby vyhovovaly variantě Firefox 5, anebo zůstat u verze Firefox 3.6, která zahrnuje patche.

„Máme půl milionů uživatelů Firefoxu 3.6 a právě jsme dokončily testování Firefoxu 4 pro své obchodní aplikace. Podílely se na tom stovky lidí a trvalo to mnoho měsíců. Ve třetím čtvrtletí jsme chtěli verzi 4  hromadně nasadit – ale nyní jsou tyto plány krokem Mozilly zrušeny a s tím skončili i edukační programy, tvorba dokumentace apod.,“ dodává Walicki a ptá se: „Pokud teď přejdu na testy Firefoxu 5, kdo mi zaručí, že se totéž nestane i s příchodem varianty 6?“

Firma IBM se rozhodla využívat Firefox jako svůj defaultní internetový prohlížeč v polovině loňského roku.

soutez_casestudy

Zklamání z postupu Mozilly neskrývá ani Al Hilwa, analytik společnosti IDC: „Tohle může fungovat u koncových spotřebitelů, ale nikoliv u korporátního nasazení“.

Ačkoliv se to pro uživatele může zdát velmi překvapivý krok, výrobce tvrdí, že byl tento krok konzultován jejími manažery již několik týdnů předem. Například již 25. května uvedl Christian Legnitto, release manager pro Firefox, že „Firefox 5 bude bezpečnostním updatem verze 4“. Navíc když Mozilla v dubnu uveřejnila Firefox 4.0.1, který opravoval osm zranitelností, prohlásila, že jde o jediný bezpečnostní update této varianty Firefoxu.

Byl pro vás článek přínosný?