Hlavní navigace

Mozilla odmítá vytvořit Firefox pro iPhone

1. 10. 2010

Sdílet

Společnost Mozilla opět odmítla myšlenku vytvoření verze browseru Firefox pro iPhone, místo toho se zaměří na úspěch synchronizačního nástroje Firefox Home pro iOS.

Firefox Home, jenž byl společností Apple přijat do iPhone App Store v červnu, není plnohodnotným prohlížečem, ale spíše souborem záložek a oblíbených položek získaných synchronizační technologií, kterou Mozilla vložila i do browseru Firefox 4.

Tato aplikace poskytuje uživatelům přístup k jejich záložkám a k historii z prohlížeče, stejně tak jako jim dovoluje otevírat naposledy otevřené panely prohlížečem Firefox. Dále tato iPhone aplikace také nabízí stejnou technologii u adresové lišty jako v desktopovém Firefoxu, jež dovoluje uživatelům listovat v navštívených stránkách pomocí klíčových slov nebo písmen v URL nebo názvu stránky.

Synchronizace je možná pouze jedním směrem, z Firefoxu na počítači do iPhonu, opačně nefunguje.

V blogovém příspěvku, který vysvětluje budoucí plány Mozilly s Firefoxem Home, společnost opakuje, že se nebude pokoušet změnit tuto aplikaci na plně funkční prohlížeč. "Lidé prosí o přidání více funkcí podobných těm v klasickém prohlížeči do Firefoxu Home, ovšem kvůli technickým podmínkám by bylo velmi těžké, ne-li nemožné, vyvinout plnohodnotný Firefox prohlížeč pro iPhone," vysvětluje Ragavan Srinivasan, produktový manažer společnosti Mozilla.

Ačkoliv Apple již dříve v tomto měsíci přehodnotil svou politiku pro příjem aplikací do obchodu App Store, i konkurenční prohlížeče zůstaly stejně jako Firefox mimo, pokud nebudou jejich vývojáři ochotni kompletně přepsat jejich zdrojový kód.

"Aplikace, jež dovolují prohlížet web, musí využívat iOS WebKit framework a WebKit JavaScript," stojí v pokynech od Applu pro vývojáře.

Jenže Firefox je založen na renderovacím enginu Gecko společnosti Mozilla, ne na WebKitu, tak jak tomu je u desktopové a iPhone verze prohlížeče Safari společnosti Apple a desktopové verze browseru Chrome od Googlu. Mozilla také využívá svůj vlastní JavaScript engine TraceMonkey.

Nevytvoření Firefoxu na iPhone není žádným překvapením, již v únoru 2009 tehdejší výkonný prezident společnosti Mozilla, John Lilly, tvrdil, že tato firma nebude vyvíjet prohlížeč pro smartphony společnosti Apple.

Raději, než se snažit o něco, co by stejně nešlo, Mozilla v úterý prozradila, že by mohla vytvořit Firefox Home i pro platformy BlackBerry a Symbian. Srinivasan také řekl, že by jejich tým mohl vytvořit i verzi optimalizovanou pro iPad.

Podle Srinivasana společnost plánuje doplnit existující Firefox Home pro iPhone přídavky jako je synchronizace hesel a také připojení k sociálním sítím jako je Twitter nebo Facebook, které by mohlo uživatelům dovolit sdílet odkazy nebo komentáře.