Hlavní navigace

Mozilla plánuje „ribbonizovat“ Firefox

Společnost Mozilla informovala o svém plánu „ribbonizovat“ svůj prohlížeč Firefox ve verzi pro Windows Vista a Windows 7, čímž chce získat více prostoru pro okno zobrazující webové stránky.
Martin Noska 24. 9. 2009

Sdílet

Zástupci společnosti Mozilla jsou přesvědčeni, že spolu s novými operačními systémy Microsoftu se stávají tradiční lišty s menu již minulostí a to je i důvodem pro změnu uživatelského rozhraní Firefoxu. Již nyní jsou kromě Office 2007 připraveny další aplikace jako Malování nebo Wordpad, které využívají ribbon a jejich množství by mělo přibývat.

Microsoft v minulém měsíci potvrdil, že plánuje rozšířit ribbon zpětně i do Windows Vista, přičemž aktualizace pro uživatele tohoto operačního systému, která jim přinese rozhraní podobné jako ve Windows 7, má být dostupná už příští měsíc.

Změna umožní mimo jiné uvolnit vertikální prostor v obrazovce prohlížeče, což podle zástupců Mozilly ocení hlavně uživatelé netbooků. I když však již bylo nové ribbonizované rozhraní Firefoxu schváleno, ještě není vše definitivní a důležité slovo v tomto směru bude mít komunita spojená s Firefoxem a zpětná vazba od ní.

Nové rozhraní by se mělo objevit ve Firefoxu verze 3.7, kde budou jednotlivá menu skryta pod limitovaným počtem malých tlačítek nebo tabulek, podobně jako je tomu u prohlížečů Chrome nebo Safari. Ještě není úplně dořešeno, co pod jakým tlačítkem bude možné nalézt, ale obecný návrh je již hotový.

Zástupci Mozilly také potvrdili, že ribbonizované rozhraní bude dostupné jen uživatelům Visty a Windows 7. Ti, kteří používají Firefox pod stále dominantní verzí Windows XP, ale také pod Linuxem nebo Mac OS budou mít menu stále v původní podobě, na jakou jsou zvyklí. Majitelé novějších Windows pak budou mít přístupná původní menu po stisknutí klávesy „alt“, pokud by jim nový způsob ovládání nevyhovoval.

Změna uživatelského rozhraní Firefoxu však pravděpodobně nepotěší řadu uživatelů, neboť již Office 2007 se setkaly z tohoto důvodu s výraznou kritikou z mnoha stran a také návrh implementovat ribbon do kancelářského balíčku OpenOffice.org byl uživateli doslova smeten ze stolu. Nicméně Mozilla předpokládá, že spolu s Windows 7 se i nové grafické rozhraní stane pro uživatele přijatelnější a postupně si na něj zvyknou.

Firefox 3.7 by měl být uvolněn v březnu příštího roku, přičemž ještě letos v listopadu nás čeká Firefox 3.6, který přinese několik drobnějších vylepšení oproti aktuální verzi tohoto open source prohlížeče.