Hlavní navigace

Mozilla pozastavila práce na 64bitovém Firefoxu pro Windows

 Autor:
Mozilla v minulém týdnu pozastavila vývoj 64bitové verze Firefoxu pro Windows, mimo jiné kvůli problémům s kompatibilitou některých doplňků.
Filip Brůcha 26. 11. 2012

Sdílet

S informací přišel na serveru Bugzilla Benjamin Smedberg, vývojář z poradenské firmy Mozdev a pravidelný přispěvatel do vývoje otevřeného prohlížeče Firefox. Ve svém příspěvku vyzval k zastavení veškerého práce, tedy i testování, na 64bitovém buildu pro operační systémy Windows. Zároveň napsal, že jde o oficiální rozhodnutí Mozilly.

Vývoj 64bitové verze byl zastaven v rané fázi zvané Nightly. Mozilla obecně používá tři veřejné vývojové kanály: Aurora, který odpovídá alfa verzi, Beta a Release. 64bitový Firefox se však nikdy nedostal ani do fáze Aurora.

Rozhodnutí přerušit vývoj 64bitové verze vyvolal ve vývojářské komunitě velmi rozporuplné reakce. Někteří uživatelé byli evidentně zklamáni. „Zrušení buildu Win64 je pro mě poslední kapkou. Už nebudu nadále používat ani podporovat Firefox,“ napsal například někdo vystupující pod přezdívkou Mr. T.

Výhodou 64bitového prohlížeče běžícího na 64bitovém operačním systému je skutečnost, že má k dispozici výrazně více paměti. Uživatel tak může mít najednou otevřeno i několik stovek karet, což by v 32bitové verzi bylo naprosto nepředstavitelné. Podle Smedberga by však pokračování vývoje 64bitového Firefoxu přineslo více negativního než pozitivního.

„Mnoho doplňků není dostupných v 64bitové verzi a ty, které jsou, zase nefungují, jak by měly,“ napsal Smedberg v diskuzním vláknu. Podle něj jsou navíc problémy s oddělením chybových hlášení poslanými uživateli 64bitového Firefoxu od těch poslaných uživateli 32bitové verze, a celý vývoj 64bitu má vůbec pro Mozillu malou prioritu.

V současné době nabízejí 64bitovou variantu svého prohlížeče pouze Microsoft a Opera Software. Ani Microsoft však se svým novým operačním systémem Windows 8 nespojil skutečný 64bitový Internet Explorer. 64bitový IE10 je k dispozici pouze pro rozhraní Metro. Pro klasické desktopové Windows je určen jen jakýsi hybrid, protože karty prohlížeče běží stále ve 32bitovém prostředí.

Mozilla neřekla, na jak dlouho vývoj 64bitového Firefoxu pozastavuje. Podle Smedberga by však mělo jít pouze o krok s dočasnou platností. Je prý ale pravděpodobné, že přerušení bude trvat po celý příští rok.