Hlavní navigace

Mozilla příští týden spustí obchod Mozilla Marketplace

23. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Mozilla Foundation
Uživatelům bude stačit jedna kopie aplikace, kterou poté budou moci používat ve všech svých zařízeních s podporou HTML 5. V první fázi bude otevřeno pouze pro vývojáře.

Mozilla StarMozilla ve středu oznámila, že svůj obchod s online aplikacemi otevře pro vývojáře v průběhu výstavy Mobile World Congress, která začne příští týden. „Díky otevřeným webovým technologiím jaoo HTML 5 a rozhraní API, které navrhla Mozilla, umožní Mozilla Marketplace vývojářům vytvářet aplikace pracující v nejrůznějších zařízeních bez ohledu na jejich operační systém,“ vysvětluje Mozilla ve svém oznámení. Uživatelé navíc budou moci jednou zakoupenou aplikaci používat v jakémkoli zařízení podporujícím HTML-5.


Mozilla Marketplace nabídne podle očekávání hry a aplikace pro zpracování médií, přehrávání hudby nebo práci s dokumenty. Prozatím bude ale otevřen pouze pro vývojáře, uživatelé se do něj dostanou, jakmile v něm bude k dispozici dostatek aplikací, pravděpodobně ve druhé polovině tohoto roku.

top100


HTML 5Podle Mozilly bude jejich tržiště prvním obchodem s aplikacemi, který nabídne aplikace nezávislé na operačním systému a zařízení, ve kterém budou spuštěny. Ke své práci využijí otevřené standardy HTML 5, JavaScript a CSS. Mozilla se tak chce zaměřit nejen na uživatele mobilních zařízení, kteří jsou na podobnou distribuci aplikací již zvyklí, ale i na uživatele počítačů s libovolným operačním systémem.


Tento přístup navíc sníží náklady na vývoj, implementaci a správu aplikací, protože nebude nutné vyvíjet samostatné verze pro různé platformy. Postačí pouze připojení k internetu a vhodný webový prohlížeč. Součástí platformy jsou i nová rozhraní API, která se chystá Mozilla předložit konsorciu W3C ke schválení. Mozilla chce také zavést nový systém identifikace uživatelů, který umožní spojit aplikaci s konkrétním uživatelem, a nikoli s konkrétním zařízením.