Hlavní navigace

Mozilla propojí desktopový Firefox s prohlížečem v iPhonu

Nová aplikace pro iPhone, nazvaná Firefox Home, umožní synchronizovat historii, záložky a naposledy otevřené panely z desktopového browseru.
Martin Noska 28. 5. 2010

Sdílet

Aplikace Firefox Home nemá být kompletním prohlížečem, ale jde jen synchronizační nástroj, který bude využívat nativní prohlížeč iPhonu k otevírání webových stránek, v němž budou mít uživatelé Firefoxu přístup ke svým nastavením z desktopového prohlížeče.

Firefox Home je postaven na synchronizační službě Mozilla Sync, která umožňuje synchronizaci záložek a historie surfování mezi dvěma desktopovými prohlížeči, vybavenými doplňkem Sync. Nyní tedy bude obdobná funkcionalita k dispozici i po nainstalování aplikace Firefox Home na iPhonu. Aplikace obsahuje i lištu navigace, přezdívanou také awesome bar („odporná lišta“), která umožňuje zadávání adres a jejich automatické doplňování podle dřívější historie surfování v desktopovém browseru.

Mozilla informovala, že Firefox Home je kromě iPhonu možné používat i na tabletu iPad, ale není pro něj optimalizovaný.

Představené řešení je poměrně originální a Mozilla potvrzuje, že ani nemá v plánu vyvinout plnohodnotný webový prohlížeč pro iPhone, jako to třeba udělala Opera. Samotný Firefox je podle zástupců Mozilly úzce spojený s jeho vlastním JavaScriptovým enginem, zatímco prohlížeče pro iPhone musí využívat JavaScript Applu.

Mozilla také potvrdila svoje rozhodnutí skončit s vývojem mobilního Firefoxu pro smartphony s operačním systémem Windows Mobile, který zastavila již v březnu. Naopak vývoj verze jejího open source browseru pro platformu Android od Googlu je v plném proudu, i když je tento produkt zatím jen v počátečních fázích a není zatím jisté, kdy by mohla být vydána finální verze.

Do App Store od Applu by se aplikace Firefox Home měla dostat v červnu, ale nejprve ji musí Apple schválit a není zřejmé, zda Mozilla již o zahájení tohoto procesu požádala či nikoliv.