Hlavní navigace

Mozilla spustila kontrolu bezpečnosti konkurenčních prohlížečů

14. 5. 2010

Sdílet

Mozilla oficiálně zpřístupnila nástroj, díky kterému si uživatelé konkurenčních prohlížečů (včetně IE, Chrome, Safari či Opera) mohou snadno ověřit náchylnost používaných add-onů k útoku.

Nástroj Plugin Check se do oběhu poprvé dostal společně s třetí verzí prohlížeče Firefox v loňském roce, nicméně teprve nyní jej Mozilla zpřístupnila ve finální verzi i uživatelům ostatních prohlížečů (dosud byla tato podpora jen v testovacím provozu). Podporovány jsou však pouze jejich nejnovější verze, tedy Safari 4, Chrome 4, Opera 10.5 a IE7 nebo IE8. Nástroj slouží ke kontrole (především) zastaralých pluginů, jako jsou například QuickTime od Applu či Flash a Reader od Adobe.

Svá omezení mají verze pro prohlížeče od Microsoftu, kde se podle Mozilly nepovedlo zajistit plné pokrytí. Internet Explorer má totiž složitější strukturu, takže si jeho pokrytí vyžádá více času. V testu našich amerických kolegů se nástroji (v IE8) podařilo identifikovat pluginy Silverlight a Flash, nicméně Adobe Reader již nikoliv.

V praxi vypadá funkce softwaru Plugin Check tak, že pokud přijde na existenci zastaralého, a tedy i zranitelnějšího, pluginu, označí jej jako „Update“. Bezproblémovým pluginů nástroj přiřadí označení „Up to Date“ a neidentifikovatelným add-onům se pak dostane označení „Research“.

Hlavní myšlenkou nástroje je podle Mozilly upozornit uživatele na možnou zranitelnost pluginů v případě, že neprovádějí jejich pravidelnost aktualizaci. Velký význam prý služba má i pro internet jako celek. Webové pluginy jsou totiž jedním z nejzneužívanějších nástrojů ke kybernetickým útokům. Velký problém představují především nejrůznější PDF doplňky, zejména Adobe Reader, jejichž prostřednictvím se podle společnosti McAfee v minulém měsíci uskutečnilo hned 28 % všech útoků. Podle Mozilly se však nyní uživatelé prohlížeče Firefox chovají mnohem bezpečněji. Prý až 60 % používajících Plugin Check má nyní nainstalovanou nejnovější verzi Adobe Readeru.

Službu Plugin Check naleznete na oficiálních stránkách společnosti Mozilla.