Hlavní navigace

Mozilla ukázala 64bitový Firefox pro Windows, slibuje super výkon

4. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Computerworld.com
Mozilla představila svou vůbec první 64bitovou vývojářskou preview verzi webového prohlížeče Firefox určeného pro Windows. Finální verze by měla být dostupná v půlce května.

 „S potěšením vám dnes oznamujeme, že 64bitové buildy Firefox Developer Edition jsou nyní kromě OS X a Linuxu dostupné i pro Windows,“ napsali na oficiální blog Dave Camp a Jason Weathersby.

Firefox 38 Developer Edition - dříve známý jako „Aurora“ - je tak nyní dostupný pro Windows v 32- i 64bitové verzi. Podle plánu Mozilly má být nová verze Firefoxu vydávána každých šest týdnů, což znamená, že finální verze Firefoxu 38 by se měla objevit 12. května.

Podle Cooka a Weathersbyho je 64bitová verze Firefoxu rychlejší a bezpečnější. Největší výhodou 64bitového prohlížeče na 64bitovém operačním systému je však to, že může využívat více než 4 GB paměti, což je maximum, které je dostupné pro 32bitové aplikace.

Uživatelé díky tomu mohou mít otevřeny stovky záložek, aniž by se prohlížeč zhroutil nebo spouštět větší, sofistikovanější webové aplikace - třeba hry.

Mozilla je posledním mezi top 5 poskytovateli prohlížečů, který nemá 64bitovou verzi svého softwaru pro Windows. Google vydal 64bitový Chrome pro Windows v srpnu 2014 a verze pro OS X se objevila v listopadu, zatímco Safari od Apple a Internet Explorer od Microsoftu mají 64bitové verze pro OS X a Windows od roku 2009 a 2006. A 64bitovou verzi svého prohlížeče již nějakou dobu nabízí taktéž norská společnost Opera Software.

I když Mozilla již dlouho nabízí 64bitové verze Firefoxu pro OS X a Linux, práce na 64bitovém prohlížeči pro Windows Mozilla pozastavila v listopadu 2012 a znovu spustila o několik měsíců později.

Nutno podotknout, že 64bitová verze Firefoxu na Windows je již několik let dostupná skrze kanál „Nightly“, jenž však není určen pro koncové uživatele.

Mozilla má ještě jeden zajímavý prohlížeč, na němž pracovala, ale zatím uložila „k ledu“ - Firefox pro dotykové rozhraní Windows oficiálně nazvaný Firefox for Windows 8 Touch. Ten měl být vydán před měsícem, avšak Mozilla nakonec vydání kvůli „malému počtu uživatelů, kteří využívají rozhraní Modern u Windows 8“ odložila.

Podle expertů je však pravěpodobné, že s tím, jak Microsoft plánuje později v tomto roce vydat operační systém Windows 10, na který budou moci zdarma upgradovat uživatelé Windows 7 a Windows 8.1, Mozilla vydání této dotykové verze Firefoxu přehodnotí.