Hlavní navigace

Mozilla vyřadila uvedení Firefoxu 3.7 ze svých plánů

Společnost Mozilla udělala výrazné změny ve svých plánech na tento rok. Vypustila z nich totiž uvedení Firefoxu 3.7 a místo toho se chce zaměřit na dodělávání průběžných změn během roku.
Martin Noska 16. 1. 2010

Sdílet

Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, v interview potvrdil, že místo toho, aby jeho společnost uvolnila jednou nebo dvakrát do roka výrazněji upgradovanou verzi, bude raději potichu vkládat novou funkcionalitu prostřednictvím regulérních bezpečnostních aktualizací, na které jsou uživatelé zvyklí a které se objevují většinou v periodicitě od čtyř do šesti týdnů.

Firefox 3.7, který byl naplánován na druhé čtvrtletí 2010, zcela zmizel z plánů Mozilly a dočkáme se jen verze 3.6 (o postupu v jejím vývoji viz níže) a pak má přijít až ke konci letošního roku nebo na začátku roku 2011 další zatím nepojmenovaný majoritní update. O něm se spekuluje jako o verzi 4.0 a měl by mít mj. výrazně přepracované uživatelské rozhraní.

Důvodem, proč se Mozilla vzdává oficiálního uvádění termínů významnějších aktualizací může být ovšem i dlouhodobá neschopnost tyto termíny plnit, což vyvolalo u mnohých komentátorů i uživatelů v poslední době negativní hodnocení. Beltzner nicméně tvrdí, že jeho společnost identifikovala, co brzdí její vývojové plány, což by mělo pomoci při vydávání budoucích verzí Firefoxu. Právě tato lekce možná vedla k tomu vzdát se oficiálního uvedení Firefoxu 3.7, nicméně ani tak uživatelé o plánované funkce nepřijdou, jen prostě nebudou svázány s pevným termínem uvedení a majoritní verzí jako tomu bylo dosud, ale objeví se při některé ze zmíněných pravidelných aktualizací.

V současnosti také Mozilla pracuje na projektu s názvem Electrolysis (= elektrolýza), který by měl umožnit běh jednotlivých panelů Firefoxu jako samostatných procesů. Důvodem je zamezit tomu, aby pád jednoho panelu či okna způsobil i pád těch dalších, což je funkcionalita, kterou disponuje např. konkurenční Chrome od Googlu. Tato změna ovšem vyžaduje výrazné přepracování kódu prohlížeče a ještě před dokončením tohoto projektu proto Mozilla chce přijít alespoň s oddělením jednotlivých doplňků do samostatných procesů, což je z vývojářského hlediska jednodušší. Podle Beltznera je za nejvíce pádů Firefoxu údajně zodpovědný Flash Player a jeho oddělení do samostatného procesu by proto mělo být pro uživatele výraznou výhodou. Právě tuto funkcionalitu měl přinést zrušený Firefox 3.7.

Beltzner také v rozhovoru řekl, že Firefox 3.6 RC, uvolněný před týdnem, vypadá skutečně dobře a že jej testuje asi milion uživatelů. Nicméně přiznal, že bylo objeveno několik dalších chyb, které zatím znemožňují vydání finálního produktu a bude potřeba uvést další Release Candidate verzi, díky čemuž nelze přesně určit datum dokončení celého vývoje. Optimistické předpovědi o vydání finálního Firefoxu 3.6 již během pondělí 18. ledna se proto nekonají.