Hlavní navigace

Mozilla zablokovala ve Firefoxu doplněk pro Skype

24. 1. 2011

Sdílet

Je totiž přesvědčena, že doplněk Skype Toolbar může za 40 000 pádů Firefoxu, k nimž došlo jen v minulém týdnu.

Kromě pádů Firefoxu prý tento doplněk způsoboval i vážné zpomalení nahrávání webových stránek. Plug-in s názvem Skype Toolbar je dodáván spolu s oblíbeným komunikačním klientem Skype. Tato aplikace je používána firmami i domácnostmi po celém světě a nedávno dosáhla nového rekordu, kdy se do ní během jednoho dne přihlásilo 27 milionů uživatelů z celkové více než půl miliardy registrovaných.

Mozilla tvrdí, že současná verze Skype Toolbaru je jedním z nejčastějších příčin pádu Firefoxu 3.6.13. Problémem je také snaha doplňku detekovat na webových stránkách telefonní čísla a znovu je renderovat ve vlastním barevném provedení a s možností je prokliknout a volat na ně pomocí aplikace Skype. Zde hraje roli zejména verze doplňku, nicméně k problémům s drastickým zpomalením údajně dochází u velkého procenta webového obsahu.

Doplněk byl zablokován na dálku pro všechny verze Firefoxu, ale jen tzv. „měkce“ (soft-blocked), což znamená, že uživatelé si jej mohou znovu manuálně aktivovat. Nicméně budou pak varováni hláškou, která je bude upozorňovat na možné problémy. Zprávy na Bugzille ovšem ukazují na to, že Mozilla pravděpodobně zvažuje i kompletní blokaci (hard blocking) Skype Toolbaru, díky čemuž by jeho použití zcela znemožnila.

Mozilla dále tvrdí, že se k tomuto kroku odhodlala proto, že měla problém zkontaktovat se s vývojáři Skypu a přes snahu trvající dva týdny nedostala od Skypu odpověď, takže jí nezbylo nic jiného, než sáhnout ke zmíněné blokaci. Navíc nejde o první případ, kdy jsou s tímto doplňkem problémy a již v roce 2008 se řešily potíže se zasekáváním Firefoxu, opakovaným nahráváním stránek a linky na PDF dokumenty.

Našim americkým kolegům zástupci Skypu ovšem potvrdili, že nejnovější verze jejich komunikačního softwaru bude instalovat již opravenou verzi doplňku, takže by se neměly podobné problémy dále vyskytovat. Řešením je tedy stažení nového klienta Skypu, který nainstaluje i novou verzi Toolbaru. Všem uživatelům prohlížeče Firefox se Skype omlouvá za potíže.