Hlavní navigace

Mozilla zabuduje do Firefoxu prohlížeč PDF

20. 6. 2011

Sdílet

Mozilla pracuje na projektu, který by do prohlížeče Firefox přidal podporu pro zobrazování PDF souborů jen na základě JavaScriptu a HTML 5.

Uživatelé by se tak obešli od plug-inu od Adobe, který do prohlížeče vlastně přidává Reader. Ten je častým zdrojem bezpečnostních zranitelností a PDF soubory, ať už ukládané na web nebo posílané e-mailem, dnes představují jeden z hlavním vektorů malwaru. Jenom letos musela Adobe vydat pro Reader opravy již pětkrát, z toho se ve 3 případech jednalo o záplaty mimořádné, které látaly zranitelnosti, jež se podvodníci již pokoušeli masově zneužívat.

Zobrazování PDF bez plug-inu dnes již podporuje Google Chrome. Ve Firefoxu by se podobná funkčnost měla objevit zhruba za 3 měsíce, původně zřejmě jako volitelné rozšíření, později přímo v prohlížeči. Celý projekt má název pdf.js a jeho kód je uvolněn pod open source licencí.

skoleni

Andreas Gal z Mozilly ovšem vysvětluje, že u Firefoxu bude zvolen jiný přístup. Google si vlastně vytvořil vlastní plug-in, v němž se spouští kód podobně jako v prohlížeči Adobe. To s sebou nese bezpečnostní rizika, i když je proces izolován v sandboxu. Mozilla naopak vše převede na kombinaci HTML 5 a JavaScriptu, což by mělo tuto třídu útoků zcela vyloučit (samozřejmě za předpokladu, že díra nebude v implementaci/zpracování HTML 5 nebo JavaScriptu).

Gal tvrdí, že kromě použitelnosti se podstatně zvýší i bezpečnost uživatelů. Kód projektu pdf.js by podle něj proto mohli využít i dodavatelé dalších prohlížečů a tvůrci webových aplikací. Protože má být napsán v souladu se standardy, neměl by být problém ho propojit s jiným softwarem.