Hlavní navigace

Mozilla zabuduje do Firefoxu prohlížeč PDF

Mozilla pracuje na projektu, který by do prohlížeče Firefox přidal podporu pro zobrazování PDF souborů jen na základě JavaScriptu a HTML 5.
Pavel Houser 20. 6. 2011

Sdílet

Uživatelé by se tak obešli od plug-inu od Adobe, který do prohlížeče vlastně přidává Reader. Ten je častým zdrojem bezpečnostních zranitelností a PDF soubory, ať už ukládané na web nebo posílané e-mailem, dnes představují jeden z hlavním vektorů malwaru. Jenom letos musela Adobe vydat pro Reader opravy již pětkrát, z toho se ve 3 případech jednalo o záplaty mimořádné, které látaly zranitelnosti, jež se podvodníci již pokoušeli masově zneužívat.

Zobrazování PDF bez plug-inu dnes již podporuje Google Chrome. Ve Firefoxu by se podobná funkčnost měla objevit zhruba za 3 měsíce, původně zřejmě jako volitelné rozšíření, později přímo v prohlížeči. Celý projekt má název pdf.js a jeho kód je uvolněn pod open source licencí.

Andreas Gal z Mozilly ovšem vysvětluje, že u Firefoxu bude zvolen jiný přístup. Google si vlastně vytvořil vlastní plug-in, v němž se spouští kód podobně jako v prohlížeči Adobe. To s sebou nese bezpečnostní rizika, i když je proces izolován v sandboxu. Mozilla naopak vše převede na kombinaci HTML 5 a JavaScriptu, což by mělo tuto třídu útoků zcela vyloučit (samozřejmě za předpokladu, že díra nebude v implementaci/zpracování HTML 5 nebo JavaScriptu).

Gal tvrdí, že kromě použitelnosti se podstatně zvýší i bezpečnost uživatelů. Kód projektu pdf.js by podle něj proto mohli využít i dodavatelé dalších prohlížečů a tvůrci webových aplikací. Protože má být napsán v souladu se standardy, neměl by být problém ho propojit s jiným softwarem.