Hlavní navigace

Mozilla zrychluje vývojový cyklus Firefoxu

9. 2. 2011

Sdílet

Do konce roku hodlá Mozilla uvolnit čtyři velké aktualizace svého prohlížeče Firefox.

Větší počet aktualizací Firefoxu než je obvyklé, hodlá do konce letošního roku připravit Mozilla. Následuje tak Google, který vývojový cyklus svého prohlížeče Chrome zrychlil již v červenci 2010. Kromě toho se chce prý společnost zaměřit i na lepší propojení Firefoxu se sociálním sítěmi a zlepšit podporu různých platforem.

Větší důraz na stabilitu je pro Firefox logickým krokem. Není totiž žádným tajemstvím, že s některými platformami si Firefox příliš nerozumí. Nejčastěji se v tomto směru mluví o operačním systému Mac OS X, jehož uživatelé si stěžují především na časté pády prohlížeče a občasné zamrznutí. Konkurenční prohlížeče si přitom se systémy od Applu rozumí daleko lépe. Mozilla si tedy oprávněně sype popel na hlavu.

V Mozille budou mít letos skutečně napilno. Přestože zatím stále nevyšla finální verze dlouho očekávaného Firefoxu 4, na konci roku bychom podle oficiálního plánu měli disponovat již Firefoxem 7. Pro každou z verzí si Mozilla vytyčila několik priorit. Firefox 5 má v sobě zahrnovat podporu pro 64bitovou verzi Windows 7, Firefox 6 se zaměří na optimalizaci JavaScriptu či podporu systému Mac OS X 10.7 a Firefox 7 přinese změny v kódování architektury. Nic ovšem ještě není pevně dáno, plán je považován za pouhý návrh. Vzhledem k velkému zdržení ve vývoji Firefoxu 4 jde navíc o plán velmi ambiciózní. Snad nás Mozilla překvapí.