Hlavní navigace

Mozy spouští službu synchronizace souborů Stash

26. 1. 2012

Sdílet

 Autor:
Služba cloudového datového úložiště Mozy ve středu informovala o dostupnosti veřejné betaverze služby Mozy Stash, která umožňuje uživateli přístup k souborům z různých zařízení.

Stash kombinuje službu online zálohování MozyHome s možností synchronizace souborů mezi různými zařízeními připojenými k internetu. Data lze zobrazit v počítači bez ohledu na operační systém a také v mobilních zařízeních s operačním systémem iOS nebo Android.

 

„Všechna vaše data jsou uložena v cloudu, máte k nim tedy přístup odkudkoli,“ oznámil Gytis Barzdukas, vedoucí správy produktů Mozy, která je nyní pod společným vlastníkem EMC součástí společnosti Vmware.

 

„Stash používá jednoduchý model složek vytvořených v online záloze, všechna data tedy máte kdykoli a kdekoli k dispozici, i když se rozhodnete, že je nebudete synchronizovat,“ informoval Russ Stockdale, ředitel Movy ve svém prohlášení. „Stash vám usnadňuje přesun od počítače v zaměstnání k domácímu počítači bez toho, abyste si například museli všechny potřebné soubory posílat e-mailem nebo se zdržovali flash-diskem.“

 

Stash používá úložiště z uživatelova účtu MozyHome. Pokud tedy máte například k dispozici 50 GB dat a 30 z nich využíváte pro zálohování, Stash má k dispozici 20 GB. Služba neumožňuje sdílení souborů mezi uživateli, tato funkce by ale měla být podle Barzdukasových slov přidána v průběhu letošního roku.

 

Možnost sdílení dat mezi počítači a mobilními zařízeními nabízí i služba Mozy apps, Stash práci se soubory dále usnadňuje. Na rozdíl od online zálohování jsou soubory uložené do složky služby aktualizovány automaticky, uživatel tedy nemusí synchronizovat soubory ve všech zapojených počítačích ručně.

 

Předplatitelé služby MozyHome, kteří se zaregistrují do Stash do 15. dubna, získají tuto službu zcela zdarma. Mozy v průběhu roku plánuje nabídnout Stash se samostatným účtem MozyHome ve stejném počítači, který využívá službu online zálohování MozyPro. Tato kombinace totiž není prozatím možná. Stash díky službě MozyPro například umožní správcům IT nastavit zásady přístupových práv pro jednotlivé zaměstnance využívající mobilní zařízení.

 

Data uložená v Mozy Stash jsou kryptovaná pomocí 448bitového algoritmu Blowfish. Mozy nabízí uživatelům volbu mezi automatizovanou šifrovací službou, kdy má informace o šifrování k dispozici uživatel i Mozy, a vlastním párem šifrovacích klíčů, ke kterým má přístup pouze uživatel.

 

Soubory uložené v cloudovém datovém úložišti je možno zobrazovat jako seznam souborů nebo jako seznam ikon.

ICTZ23

 

„Oddělujeme data od konkrétního zařízení... a propojujeme je spíš s konkrétním člověkem než s technikou,“ tvrdí Barzdukas.