Hlavní navigace

Multimediální centrum VENZ V3

 Autor: BOSTAR
V současné době je u televizorů již standardem, že dokážou přehrávat filmy z flash disku nebo ze sítě. Ti z nás kteří mají ještě předchozí modely „hloupých“ TV mají smůlu, a nebo se mohou poohlédnout po externím zařízení, které by tyto funkce nabízelo.
Martin Kybal 8. 1. 2016

Sdílet

V současné době je u televizorů již standardem, že dokážou přehrávat filmy z flash disku nebo ze sítě. Ti z nás kteří mají ještě předchozí modely „hloupých“ TV mají smůlu, a nebo se mohou poohlédnout po externím zařízení, které by tyto funkce nabízelo.

Jedním z dodavatelů multimediálních center je i společnost VENTZ, a její zařízení jsme měli možnost otestovat. Jedná se zdařilou implementaci centra s využitím operačního systému OpenElec a softwarové nadstavby KODI. Box je velmi kompaktní a malé zařízení, které je však vybaveno vším, co si uživatel může přát. Srdcem přístroje je čtyřjádrový procesor AMR Cortex A5 a grafický čip AMR Mali-450. Operační paměť 1GB pak zajišťuje neproblémový chod celého systému. Pro připojení k televizoru je k dispozici HDMI rozhraní podporující Full HD rozlišení do 1920x1080 bodů. Pokud vlastníte externí zesilovač, můžete využít optický výstup zvuku. K síťovým zdrojům se medibox připojí buď prostřednictvím klasického ethernetové rozhraní, a nebo je možné využít bezdrátové WiFi. Pro zapojení externích periferií je pak k dispozici také Bluetooth rozhraní. Na zadní straně je nenápadně ukrytý ještě slot pro SD kartu. K celkovému výčtu konektorů pak zbývá již jen USB 2.0 pro připojení flash disků, externího hdd nebo klávesnice a myši.  Samozřejmě nechybí dálkový ovladač.

 

 

Podívejme se nyní na samotné prostředí přehrávače a jeho funkce. Jak jsem již zmínil, je použit KODI. Ten je k dispozici na všech počítačových platformách a jeho výhodou je silná podpora ze strany vývojářů doplňků a rozšíření. Toto bych viděl jako hlavní výhodu ve srovnání s chytrými televizory. Tam musí uživatel čekat, jestli se výrobce uráčí a přijde s aktualizací. Naproti tomu je Mediabox možné aktualizovat průběžně. Prostředí KODI je přehledné a velmi dobře se v něm orientuje a je rychlé. Žádné čekání než se překreslí menu nebo načte. Hlavní plocha je rozdělena do sekcí fotografie, hudba, video a systém. V každé z nich jsou pak k dispozici funkce odpovídající danému obsahu. Po nastavení síťového připojení pak přístroj nabídne instalaci mnoha doplňků a rozšíření. Mezi ně jen namátkou zmíním přehrávače streamovaných programů z různých internetových serverů, webový prohlížeč, poštovní klient, torrent klient,  předpovědi počasí, chaty a mnoho dalšího. Výčet formátů videa a audia je zbytečný, najdete je uvedeny v přehledové tabulce. Ale opět, přehrajete téměř vše, co se v dnešní době po internetu distribuuje. Spíše zmíním, že přístroj nemá nejmenší problémy s přehráváním žádného formátu a jeho výkon plně dostačuje i na videa s HD rozlišením a vysokým datovým tokem.  Stejně tak steamování jak z internetu, tak z lokální sítě je naprosto perfektní. Zařízení podporuje jak klasické sdílení prostřednictvím protokolu Samba, tak DLNA. Nastavení je ovšem již pro pokročilejší uživatele, ale nečiní problémy.

Celkově je multimediální centrum VENZ V3 velmi zdařilé a nabízí velmi dobrý uživatelský komfort a funkcionalitu. Pro běžného uživatele, který bude přehrávat filmy a hudbu z flash disku nabídne přehledné a intuitivní ovládání, pro pokročilé pak využití síťových služeb a pro fandy pak možnost instalace doplňků a využití všech možností na 100%. To vše za příjemnou cenu a v solidním provedení. 

 

 

 

 

Technické parametry

 • Čtyřjádrový procesor Cortex A5, 1.5GHz
 • Čtyřjádrová grafická karta Mali-450, s 3D grafickou akcelerací
 • 1GB DDR3 operační paměť
 • Interní úložiště: 8GB eMMC
 • 802.11n WIFI (2.4GHz), Bluetooth 4.0
 • Výstupní port HDMI 1.4b
 • HD video: 720P, 1080I, 1080P FHD, 3D režim
 • Podporované kodeky: H.265, H.264, VC-1, MPEG1, MPEG2, MPEG4, Divx, Xvid, FLV, RM/RMVB
 • Podporované formáty médií: mkv, ts, m2ts, mts, tp, wmv, ifo, iso, vob, dat, avi, mpg, mp4, mov, rm, rmvb, divx, xvid, flv
 • Podporované hudební formáty: MP3, WMA, MIDI, WAV, OGG, AAC, LPCM, FLAC, DTS, AC3
 • 3x USB USB 2.0 (z toho 1 port podporuje OTG)

 

Cena a dostupnost

Koncová cena včetně DPH je 2470,- Kč.

http://shop.bostar.cz/venztech-v3-streaming-tv-box_d9747.html