Hlavní navigace

Multimediální centrum z PC?

10. 7. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia
Přesunout se od počítače a sledovat film, video nebo poslouchat hudbu v pohodlí obývacího pokoje, je ideálem téměř každého. To vám umožní multimediální centrum. Technika stále postupuje dopředu, a tak je v dnešní době možné vytvořit si doma z běžného počítače multimediální centrum a to díky celé řadě programů.

(Partnerský příspěvek)

 

Ty tam jsou doby, kdy počítače neměly HDMI výstup, existovalo jen několik ne příliš zdařilých programů pro pohodlné ovládání počítače z pohovky či křesla. Díky vhodnému softwaru pak stačí počítač propojit s televizí a užívat si multimediální obsah v uživatelském rozhraní.

 

Co je to vlastně multimediální centrum?

Jedná se o zařízení, díky kterému si přehrajete oblíbené filmy, fotky či hudbu na televizi určené pro stolní počítače bez jejich potřeby. Toto zařízení rovněž umí streamovat obsah z PC přes síťový kabel nebo Wi-Fi. Multimediální centrum je malá krabička se síťovým rozhraním, několika USB porty a případně vlastním diskem, které po připojení k televizi přehrají různorodý obsah.

Co se týče ceny, hodně záleží na výbavě multimediálního centra. Proto je důležité ujasnit si nároky. Obecně lze však říci, že ceny za multimediální centra začínají od 1500 Kč. Vybrat správný přehrávač filmů a muziky není jednoduché, tyto miniaturní počítače totiž musí splnit několik požadavků. Jde hlavně o výkon, ovladatelnost a podporu multimédií.

 

Co multimediální centrum umí?

Jak už bylo výše zmíněno, multimediální centra jsou určena pro přehrávání hudby, videa a fotografií. Dokážou však přehrávat i běžné video formáty, oblíbené pořady a filmy nebo se dokážou připojit na internet.

Díky multimediálnímu centru tak lze nahradit několik zařízení v domácnosti - konkrétně rádio, satelit, TV přijímač, DVD nebo Blu-ray přehrávač nebo rekordér. Kromě toho mají také řadu výhod jako klasické stolní počítače. Oproti němu zabírá jen zlomek místa, neboť se jedná o krabičku, která má většinou kolem 20 cm.

 

Výhody multimediálního centra:

  • náhrada za 90 % elektroniky
  • ovládání jedním dálkovým ovladačem
  • funkce televize i počítače
  • přítomnost  přehrávače disků, Blu-ray či vypalovačka disků

 

Výbava multimediálního centra

V dnešní době multimediální centra jsou k dostání v HDMI, to znamená, že splňují ty nejnáročnější požadavky na kvalitu obrazu i zvuku. Některé modely si dokonce poradí i s Full HD rozlišením. Kromě přítomného USB lze do centra zabudovat také čtečku paměťových karet.

V případě, že si pořídíte lepší verze multimediálního centra, budete moct přehrávat filmy z nasdílených souborů na síti. Některá zařízení jsou vybaveny USB vstupem jako "print serverem", který lze využít na tisk souborů a různých dokumentů.

 

Multimediální centra dvojího typu

Na trhu jsou dnes k dispozici multimediální centra dvojího typu - levnější bez interního HDD nebo dražší s pevným diskem. Multimediální centra s pevným diskem mají tu výhodu, že na ně lze ukládat a poté přehrávat jakékoliv soubory.

Pro někoho to může být nepodstatná věc, avšak má to řadu výhod. Ať už však zvolíte multimediální centru s nebo bez pevného disku, většina zařízení dovoluje připojit další externí pevný disk skrze rozhraní eSATA nebo USB.

Cloud22

K multimediálnímu centru můžete využít nejen stolní počítač, ale také notebook. Ideální jsou notebooky HP, které jsou zaměřena na multimédia.