Hlavní navigace

Multitasking v iPhone OS 4.0 je pro mnohé zklamáním

15. 6. 2010

Sdílet

Kdo očekává, že v operačním systému iPhone iOS 4 bude moci hned od počátku spouštět najednou více aplikací, bude nejspíše zklamán.

Jedním z hlavních taháků nové verze mobilního operačního systému od Applu má být vylepšený multitasking, který bude nově dostupný i pro aplikace třetích stran. Zmínil se o něm sám Steve Jobs při svém nedávném vystoupení na vývojářské konferenci v San Francisku a jeho činnost byla předvedena i na několika videích. K přepínání mezi aplikacemi má sloužit speciální lišta, která se aktivuje po dvojitém stisknutí tzv. tlačítka Home Button.

Ačkoliv by se tedy mohlo zdát, že se v zařízeních, jejichž název začíná „malým i“, konečně dočkáme plnohodnotného multitaskingu, není tomu tak. Tato funkce sice bude v operačním systému přítomna, možnosti jejího využití však budou alespoň z počátku velmi omezené. Multitasking je totiž zatím podporován především aplikacemi od samotného Applu.

Ostatní aplikace budou muset být pro iPhone iOS4 aktualizovány, aby multitasking fungoval i pro ně. A jak se podle prvních ohlasů zdá, většině vývojářů se do takových úprav moc nechce. Podle některých tak jde pouze o marketingový tah Applu a z více než 200 tisíc dostupných aplikací jich bude multitasking podporovat jen několik, navíc možná ani ne hned od prvního dne.

Nemilé překvapení tak možná čeká na ty zákazníky, kteří si do obchodu půjdou pro iPhone 4 s myšlenkou plně funkčního multitaskingu. A není jisté, zdali se ho někdy vůbec dočkají. Kritické hlasy se také začínají snášet na displej smartphonu iPhone 4, který podle expertů ve skutečnosti není tak "úžasný", jak tvrdil Steve Jobs při svojí prezentaci v minulém týdnu. Více viz článek iPhone 4: Experti hodnotí kvalitu nového displeje.