Hlavní navigace

Může vést spor Oraclu s Googlem k rozštěpení Javy?

3. 9. 2010

Sdílet

Díky soudnímu sporu se může od Javy odvrátit několik lidí, nicméně samotné platformě žádný rozkol nehrozí. Alespoň to tvrdí autor populárního nástroje Spring Framework.
Filip Brůcha 3. 9. 2010

Spor mezi společnostmi Oracle a Google kvůli údajnému zneužití Javy při vývoji mobilního operačního systému Android (více viz článek Oracle chce vydělat na úspěchu OS Android, útočí na Google kvůli Javě) je podle Roda Johnsona, autora Spring Frameworku a momentálně viceprezidenta VMware, velmi zvláštním případem. „Samotná žaloba se nicméně týká pouze prostředí Java Virtual Machine, takže spor nezasáhne tolik lidí,“ řekl Johnson na konferenci VMware v San Francisku.

„Je těžké mluvit o hypotézách, avšak považuji to za nepravděpodobné,“ odpověděl Johnson na dotaz o možném větvení. Není prý přesvědčen o tom, že současná situace může vést k jakémukoliv tříštění. Pokud by k tomu ale skutečně došlo, Javu by to mohlo stát pověst kompatibilního nástroje.

Určitý dopad soudního procesu na Java komunitu lze však pozorovat již nyní, pár týdnů od začátku celého sporu. Google se kvůli němu odmítl zúčastnit konference JavaOne, která se bude konat koncem tohoto měsíce. Podle Tima Braye, vývojáře Googlu, to však není proto, že patronát nad celou akcí po získání společnosti Sun Microsystems převzal právě Oracle.  Jako důvod uvádí nedostatečné zaměření Oraclu na vývojáře. „VMware se nicméně konference zúčastní,“ říká Johnson, podle kterého bude velmi zajímavé sledovat, jak moc se JavaOne změní. Do soudních pří prý nechce být vtahován. „Spring Framework se navíc případu netýká,“ dodává.