Hlavní navigace

MWC 2010: Multi-touch Symbian^3

18. 2. 2010

Sdílet

 Autor:
Nokia představila novou verzi Symbianu, která nabízí atraktivní ovládání, opravuje chyby a k dispozici bude už koncem března.
Alexandr Radecký 18. 2. 2010

Open-source mobilní operační systém Symbian je nejrozšířenější platformou pro chytré telefony na světě a to zejména díky Nokii a jejím telefonům. Nicméně Symbianu začíná docházet dech a i mnozí jeho přívrženci si stěžují na nedostatek inovací, zejména slabší přizpůsobení novým velkým dotykovým kapacitním obrazovkám, například nemožnost k ovládání používat více dotyků.

Nokia na tyto výtky reagovala uvedením nové verze Symbian^3, k čemuž vhodně využila veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress 2010 ve španělské Barceloně.

Mezi hlavními novinkami je právě multi-touch, vylepšené (rozuměj barevnější a plné animací) grafické rozhraní, volba z několika stylů hlavní stránky, kterou lze rozšířit pomocí widgetů, „vizuální“ multi-tasking, což znamená přepínání běžících aplikací i s náhledy. S3 nabídne i podporu HDMI a streamování videa ve Full HD rozlišení 1080p.

skoleni31_1


Pro mnohé zákazníky budou významnější opravy problémů dlouho trápících Symbian, nově by tam měl systém moci hladce přepínat mezi 3G a Wi-Fi, mít vylepšenou správu paměti, a tedy vyšší výkon a stabilitu při běhu více programů.

Příjemným překvapením je dostupnost systému, který by měli mít k výrobci mobilů k dispozici již koncem března (marc). To je velký rozdíl například proti Windows Phone 7 Series, kterého se dočkáme až koncem roku. Jestli a za jakých podmínek bude možné S3 oficiálně či neoficiálně dohrát do starších přístrojů, to není zatím známo.

Doufejme, že nový Symbian^3 popostrčí ten současný, aby lépe konkuroval moderním „multimediálním“ mobilním systémů a zároveň si ale zachová i stávající přednosti.

Symbian^3