Hlavní navigace

Na co by se měly v oblasti bezpečnosti soustředit menší a střední firmy?

Zprávu o bezpečnosti malých a středních podniků představilo AVG.
Pavel Louda 26. 9. 2011

Sdílet

Vyplývá z ní, jaké charakteristické vlastnosti tato uživatelská skupina obvykle má a přináší rady pro úspěšné zabezpečení jejich infrastruktury.

Jde o tyto trendy:

  • Mají konzervativnější postoj k výdajům v oblasti IT v reakci na finanční nejistoty.
  • Vítají technologie za účelem zvýšení úrovně mobility, i když jen málo z nich si uvědomuje potenciální nebezpečí spojené s uvolňováním více dat do více přístrojů.
  • Rozpoznávají příležitost, kterou nabízí sociální sítě pro podporu podnikání a zapojení zákazníků, ale neberou správná dodatečná opatření proti konkrétním hrozbám pocházejícím ze sociálních médií.
  • Soustřeďují se na tradiční IT slabiny jako e-mail a webové hrozby bez toho, aby se chránily před těmi novými bezpečnostními, jako je krádež informací nebo sociální inženýrství.
  • Nejvíce je znepokojuje ztráta přístupu k souborům a výměna hardwaru, i přesto, že narušení bezpečnosti je dražším rizikem. Malé a středně velké podniky, které již takové zhroucení zažily, s větší pravděpodobností viděly dlouhodobý dopad, jako je ztráta z prodeje a z příležitostí k výdělku.

„Po finanční krizi v roce 2008 začala organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD přezkoumávat dnešní potenciální ‘globální šoky’. Vedle očekávaných hrozeb, finančních krizí, pandemií a sociálních nepokojů OECD také poprvé zahrnula ‘kybernetická rizika,“ řekl JR Smith, generální ředitel AVG Technologies.

 

Firmy podle odborníků by v současnosti měly:

  • Srovnat on-line zabezpečení s corporate governance a ochranou značky a učinit z něj předmět hovoru na schůzkách top managementu, protože tu již nejde jen o technologickou debatu.
  • Zabezpečit a updatovat ochranu u všech počítačů a mobilních operačních přístrojů, které jsou přinášeny do firmy či odnášeny domů zaměstnanci, dodavateli, klienty a návštěvníky.
  • Podporovat kvalitní správu hesel, s kombinací hesla a uživatelského jména, která nelze snadno uhádnout a která zahrnuje kombinaci písmen a čísel.