Hlavní navigace

Na pomoc byznysu

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Vzájemné sepětí mobilních technologií a cloudů je mnohem těsnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
PR článek 26. 3. 2012

Sdílet

Spotřebitelskému trhu komunikačních řešení vládnou smartphony, tlak operátorů na zvýšení spotřeby datových služeb nyní prosazuje tablety a uživatelé jsou ochotni stylová zařízení hradit soukromými prostředky. Za to očekávají dostupnost řady aplikací a služeb – komunikační, mapové/navigační, zábavní ad. Tyto veřejné cloudové služby jsou již v dostatečné šíři k dispozici a uživatelé jim běžně svěřují své sociální otisky, ukládají svá data, platí on-line na marketech. Důvěra uživatelů v cloudové služby je tak mnohem vyšší a jejich přijetí mnohem dál, než je tomu u firem, které cestu ke cloudům teprve hledají.

V posledních měsících potkávám lidi z korporátní sféry, ale i státní správy, kteří na vizitky přidají svůj freemail. Přes něj komunikují na svých nejnovějších mobilních zařízeních, které jejich organizace nepovoluje připojit. Bezpečnostní politiky firemních prostředí zdržují implementaci nových řešení i zavádění technologií. Pro uživatele však není bezpečnost na prvním místě, ani pro byznys, pokud jsou tím omezovány inovace a obchodní přínosy. Spotřebitelský trh tak tlačí moderní technologie navzdory bezpečnostním politikám – mobilní zařízení a cloudové technologie jim umožňují se prosadit i ve firemní sféře.

COMPAREX jako dodavatel SW řešení vychází této situaci na trhu vstříc. Umožnili jsme našim firemním zákazníkům naplnit jejich cíle a všechny naše SW produkty jsme převedli na cloud.

Cloudovým řešením, které je zároveň nejvíce používáno na mobilních zařízeních, je SFA produkt cílený na FMCG. Tento sektor je charakteristický častými změnami v mobilních obchodních týmech, což je problematické pro efektivní dimenzování infrastruktury. Zde přináší cloud obrovskou výhodu svou škálovatelností a využitím právě jen potřebného výkonu. Samozřejmostí jsou platby za aktuální počet uživatelů a skutečně spotřebovaných cloudových zdrojů. Úhrada služby z rozpočtu obchodních a marketingových týmů umožňuje řešení spustit dříve než v následujícím budgetovém období seškrtaného IT.

Cloudem umožněná technologická nezávislost zjednodušuje využívání externě najatých týmů, které disponují vlastními smartphony, zpravidla OS Android. Obchodní manažeři zase nejčastěji používají módní tablety. Důvodem je i rostoucí využití multimediálních prezentací. Ty kladou vysoké nároky na přenosové kapacity i centrální datové úložiště a zde je cloud nejlevnější cestou.

Manažeři v terénu navíc vyžadují z mobilních zařízení plný přístup k reportingu. Cloudové prostředky pro analýzy velkých objemů dat sice zatím nepovažuji za dostatečně vyspělé, což limituje i možnosti mobilní BI, ale vylepšení SQL Azure připravovaná Microsoftem na letošní rok nás i v této oblasti výrazně posune.

Cloud, analytické nástroje a mobilní řešení jsou dnes v IT trendem. Přínosy jejich sloučení do firemních řešení to jen dokládají. Při jednání se zákazníky dnes mluvíme primárně se zástupci byznysu. Vítají izolaci od technologické problematiky a krátké implementační časy řešení v cloudu jim umožní rychle zhodnotit skutečné obchodní přínosy.

Autor: Ing. Štěpán Krejcar, ředitel divize projektů a vývoje