Hlavní navigace

Na světě je analyzováno jen 0,5 % všech dat

15. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Podle nové studie společnosti IDC je pouze 0,5 % všech dat na světě analyzováno, což vytváří prostor pro společnosti, které umí z obrovského množství dat vytáhnout hodnotné informace.

Ze studie vyplývá, že v tomto roce bylo vytvořeno a replikováno 2,8 zettabajtů dat (což je 10 na 21 bajtů, zhruba jedna triliarda) a v roce 2020 to bude 40 zettabajtů. Množství dat vytvořených pouze přístroji a zařízeními se do roku 2020 zvýší patnáctinásobně a jejich hlavním producentem budou rozvojové trhy. Investice do „digitální infrastruktury“, která zahrnuje hardware, software, služby, náklady na telekomunikaci a zaměstnance, vzrostou mezi lety 2012 a 2020 o čtyřicet procent.

„S tím, jak se množství a komplexnost dat, se kterými se firmy musejí potýkat, zvětšuje, mohou se organizace buďto nechat těmito daty zavalit a paralyzovat, nebo mohou podniknout patřičné kroky a s náporem se vypořádat,“ řekl Jeremy Burton ze společnosti EMC Corporation. Z analýzy IDC s názvem Velká data, větší digitální stíny a největší nárůst na Dálném Východě (Big Data, Bigger Digital Shadows, and Biggest Growth in the Far East) mimo jiné také vyplývá, že se „digitální prostor“ bude mezi lety 2012 a 2020 každé dva roky zdvojnásobovat.

Okolo třiadvaceti procent (neboli 643 exabajtů) digitálního prostoru v roce 2012 připadne na data, která by pro jejich tvůrce měla nějakou hodnotu, kdyby byla správně analyzována. V roce 2020 pak budou tato data tvořit třiatřicet procent digitálního prostoru, neboli více než 13 000 exabytů. V současné době Indie a Čína tvoří čtyři, respektive třináct procent všech digitálních dat a očekává se, že v roce 2020 bude jen Čína produkovat dvaadvacet procent všech dat na světě.

IDC dále předpovídá, že za osm let bude 46,7 % všech dat uložených v cloudu určeno k zábavě, a ne k firemním účelům. „Nová studie IDC poukazuje na obrovskou příležitost pro firmy, které umí nejen identifikovat potenciální výhody současného digitálního prostoru, ale vidí také to, jak důležité je mezi těmito daty se vyznat,“ dodal Burton.