Hlavní navigace

Na trh míří nové serverové čipy s architekturou ARM

16. 1. 2016

Sdílet

 Autor: AMD
AMD po delším čekání uvedlo na trh serverové procesory řady Seattle. Vhodné jsou pro různé aplikace v datových centrech či cloudových infrastrukturách.

Procesory Opteron A1100 (Seattle) se využijí například ve webových serverech, síťových appliancích nebo úložných polích. K dispozici jsou jak ve čtyřjádrové, tak i osmijádrové variantě, a dodávají se i s řadiči pro networking nebo úložné systémy.

Vrcholná řada čipů -- A1170 – běží na frekvenci 2 GHz, nižší A1150 pak na 1,7 GHz. Čipy mají spotřebu 32 wattů, mají 4 MB L2 cache, 8 MB L3 cache a podporují paměti DDR3 či DDR4. Zahrnují rověž koprocesory pro autentizaci a šifrování.

Původně se procesory na trh měly dostat již v loňském roce, ale nakonec se výrobce rozhodl ještě posečkat – prý především pro to, že trh nebyl ještě na serverové systémy ARM připravený.

Nyní jsou prý případní zájemci už lépe poučení, co od systémů ARM čekat, k dispozici je také větší množství příslušného softwaru, který dokáže tuto platformu využít. Podle AMD se ale stále musí vykonat spoustu práce, aby se tento projekt pohnul dál.

Právě nedostatek softwaru je jedním z klíčových důvodů, proč je adopce ARM v serverovém prostředí zatím nižší, než se očekávalo. Procesory Seattle ale přicházejí do prostředí zahrnující linuxové operační systémy, middleware či hypervizory KVM a Xen – a s těmi mohou dobře fungovat.

AMD bude dodávat i vývojářský board označovaný jako HuskyBoard, který umožní vyvíjet a testovat různé aplikace pro Seattle, zatím však není jasné, kdy tak učiní a jakou cenu jejich řešení bude mít.

AMD hodlá vyvíjet i tzv. zákaznické ARM čipy, které budou  optimalizované pro různé typy zátěže, nebude tak ale činit na architektuře Seattle – mluví se spíše o teprve vznikající procesorové architektuře Zen, která by se ale měla objevit na trhu až během jednoho či dvou let.

Cloud22

Servery s ARM architekturou dnes dodává hlavně firma HP, Lenovo a Dell je podle svých slov teprve testují a zjišťují, jaký by byl zájem zákazníků. Ti samozřejmě dnes kupují hlavně stroje s architekturou x86.

První server s čipy ARM od AMD dodá na trh SoftIron, a to prostřednictvím produktu Overdrive. AMD současně spolupracuje s firmou Beaconworks na úložném systému s čipy Seattle, a také s firmou Caswell na řešení pro virtualizaci síťových funkcí.