Hlavní navigace

Na Ukrajině zatčeno 5 šéfů botnetu Zeus

Ukrajinská policie zatkla 5 lidí, o nichž je přesvědčena, že stojí za botnetem Zeus – a to nikoliv jako pěšáci, ale mozky celého gangu. Odhaduje se, že podvodnými převody z kompromitovaných účtů internetového bankovnictví způsobil botnet Zeus v posledních letech škody okolo 70 milionů dolarů.
Pavel Houser 4. 10. 2010

Sdílet

Tím se myslím dokončené operace; úspěšnost podvodníků nebyla zdaleka 100%, protože celkem se pokusili přesunout asi 200 milionů dolarů, z čehož ovšem značnou část převodů se podařilo zarazit.

K hlavním obětem patřily malé organizace (firmy, ale i církve nebo obecní správa) v USA, řada z nichž v důsledku podvodu zkrachovala. Zeus je pokládán za v současnosti technicky nejdokonalejší a finančně nejvýnosnější síť tohoto typu. Zvládá celou řadu sofistikovaných technik, jako je např. tzv. únos prohlížeče.

Akce ukrajinské policie proběhla v rámci mezinárodního úsilí iniciovaného FBI. V souvislosti s botnetem Zeus se podle amerického Computerworldu zatýkalo i v Británii a Holandsku, zde však na rozdíl od Ukrajiny podle všeho působily jen malé ryby. Odhaduje se, že na podvodech se podílelo přibližně 4 500 zprostředkovatelů (mules, bílých koní), kteří peníze přeposílali na samotné účty podvodníků na Ukrajinu. V Británii bylo prozatím zatčeno 20 lidí, v USA 39 (a obviněno 92).

skoleni31_1

Zeus tím ale zdaleka nekončí. Podle SecureWorks se podařilo rozbít 1 gang, existuje ovšem asi 5-10 dalších na stejné úrovni, které mají přístup ke zdrojovému kódu. Malware se ovšem také prodává, takže ho používá i celá řada podvodníků pracujících v menších rozměrech. Hlavní vývojář tohoto kódu údajně žije v Petrohradě a někdy používá přezdívku A-Z.