Hlavní navigace

Na veletrhu CES se rýsují trendy chytrých telefonů

11. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Produkty vystavované na výstavě spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas od společností Sony, Huawei a ZTE ukazují, kam směřuje trh s chytrými telefony.

Pokud budeme brát premiéry zařízení na letošní výstavě CES vážně, bude mít každý highendový telefon v roce 2013 5palcovou obrazovkou s rozlišením full HD a 13megapixelovou kameru. CES samozřejmě není Mekkou telefonního světa, ale díky řadě premiér velkých výrobců je tu k vidění řada trendů v hardwaru.

Pokud bychom si měli shrnout, co bylo tento týden k vidění, tak to byly především následující body.

Nástup 5palcových obrazovek
Bylo to především úspěch produktové řady Samsung Galaxy Note, který ukázal, že zákazníci mají zájem a použití pro větší rozměry a rozlišení. Původní Note měl 5,3palcovou obrazovku s 800x1280 body a Note II 5,5pallcovou v kvalitě 720p s rozlišením 720x1280 bodů.

Jedním z předvedených telefonů byl Ascent Mate s obrazovkou dokonce 6,1palcovou, ale stejným rozlišením jako Note II, tedy 720p. Proti tomu Sony Xperia Z, Huawei Ascend D2 a ZTE Grand S vytvářejí zřejmě nový etalon highendové obrazovky, s 5palocovu úhlopříčkou a rozlišením 1080x1920 pixelů. Větší obraz samozřejmě znamená větší spotřebu a každý takový telefonu bude muset být vybaven adekvátní baterií.

Čtyřjadrové procesory
Výrobci nezaváhali a všichni jdou cestou čtyřjádrových procesorů. Xperia Z a Grand S jsou poháněny Snapdragonem S4 Pro od Qualcommu, zatím Huawei sází na vlastní čtyřjádrový procesor vyvinutý pro Ascend D2.

Všichni výrobci procesorů byly na CES ostatně čilí. Qaulcomm, Nvidia a ST-Ericsson předvedly nové čtyřjádrové procesory. Snapdragon 800 od Qaulcommu bude o 75 procent výkonnější než starší Snapdragon S4 Pro. Navíc bude mít integrovanou podporu pro LTE a 802.11ac.

Soutěžit bude s Tegra 4 od Nvidie, je to první čtyřjádrový procesor využívající architekturu ARM Cortex-A15. (Cortex-A15 je již využit v tabletu Nexus 10, i když pouze ve verzi s dvěma jádry.)

Plány na šetření baterií
Kombinace velkých obrazovek o vysokém rozlišení se čtyřjadrovým procesorem se dobře nepodepíše na výdrži baterie. Mimo očividně kombinaci modelů s vysokopacitními bateriemi, Sony a Huawei implementovaly i technologické triky, jak jejich životnost prodloužit.

Sony Bartery Slamina je mód, který automaticky vypíná na výkon náročnější aplikace, kdykoli je hlavní obrazovka vypnutá. Huawei přilepšuje bateriím vypínáním vysílacího okruhu, když není využíván.

Ochrana proti prach u vodě
Sony a Huawei doufají, že zákaznicí zvolí jejich nové modely díky integrované ochraně proti prachu a vodě. Za předpokladu, že všech porty a kryty jsou pevně uzavřeny, Xperia Z je v bezpečí před proudem stříkající vody prakticky ze všech směrů a může být ponořena do hloubky 1 metru sladké vody na dobu 30 minut. Ascend D2 má nižší odolnost, co se týká ponoření, ale zvládá stříkající vodu cílenou na zařízení. Nejde o první počin v této specializaci, Panasonic nabídl mobil Euge v minulém roce, na evropském trhu ovšem působivě pohořel.

Vyšší rozlišení kamer
Nové telefony společností Sony, Huawei a ZTE také sdílejí stejné rozlišení fotoaparátu. Všechny mají zadní kameru o rozlišení 13megapixelů. Ta postačuje pro nahrávání full HD. Přístroje nabízí i 2megapixelovou kameru pro chatování, protože směřuje směrem k uživateli.

Sony se snaží odlišit od konkurence implementací HDR pro fotografie i video (kamera u HDR zachycuje tentýž obraz při různých expozicích a superponuje jej jako jednotlivé vrstvy do jednoho optimalizovaného snímku. Podle společnosti umožňuje tato technologie nahrávat videoklipy, i když je slunce přímo za snímaným objektem. Telefony Sony také dokáží ukládat snímky během nahrávání videa a nabízejí burst-mode schopný kontinuálního nahrávání 10 snímků za sekundu o rozlišení 9 megapixelů, až do vyčerpání úložného prostoru.